Hlavní obsah
Kontroly na hraničním přechodu v Pomezí nad Ohří na Karlovarsku v minulých dnech. Foto: Slavomír Kubeš, ČTK

Kontroly na hranicích s Německem a Rakouskem mohou trvat až do dubna

Policisté předpokládají, že kontroly na hraničních přechodech Česka s Rakouskem a Německem potrvají zřejmě déle než do příští středy. O setrvání hlídek na hranicích bude muset rozhodnout vláda. Kontroly začnou v pátek o půlnoci a zatím jsou nařízené do středy příštího týdne. Policisté ale předpokládají, že se ještě o 20 dní prodlouží. O situaci informoval v pátek policejní prezident Jan Švejdar.

Kontroly na hraničním přechodu v Pomezí nad Ohří na Karlovarsku v minulých dnech. Foto: Slavomír Kubeš, ČTK
Kontroly na hranicích s Německem a Rakouskem mohou trvat až do dubna

Policisté sledují situaci na hraničních přechodech již nyní. Podle Švejdara zaznamenali zvýšený provoz už ve čtvrtek, kdy se oznámilo, že se na hranice vrátí kontroly a že v zemi bude nouzový stav.

„Došlo k tomu, že se na příjezdových komunikacích začaly tvořit kolony. To znamená, že se lidé vracejí zpět,“ sdělil v pátek Švejdar.

Šéf policie očekává, že po uzavření hranic bude provoz minimální. Policisté mají k dispozici několik desítek tisíc respirátorů i desítek tisíc litrů dezinfekčních prostředků.

„O dalších nákupech jednáme, aby byl všech prostředků dostatek,“ uvedl ekonomický náměstek policejního prezidenta Michal Keřka.

Němci namátkově kontrolují řidiče na D5 za českou hranicí

Foto: Patrik Biskup, Právo

Namátkové kontroly probíhají například také na německé straně za českou hranicí na D5. Veškerá doprava je z dálnice svedena na odpočívadlo, kde mají němečtí policisté stanoviště.

Reportér Práva na místě zjistil, že kontrole je podroben zhruba každý pátý řidič osobního vozidla, zejména jde o cizince z Belgie a Francie.

V karanténě je v současnosti 198 policistů, kteří tam byli umístěni po návratu z rizikových oblastí. Podle Švejdara jde o preventivní dvoutýdenní opatření.

Žádný policista nebyl na koronavirus testován s pozitivním výsledkem. „Neohrožuje to akceschopnost policie,“ zdůraznil Švejdar.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků