Hlavní obsah
Generální tajemník OECD Ángel Gurría Foto: Lukáš Táborský, Právo

Každý měsíc karantény ubere dva procentní body z ročního růstu ekonomiky

Každý měsíc v karanténě znamená snížení meziročního růstu hrubého domácího produktu (HDP) státu o dva procentní body. Vyplývá to ze sdělení generálního tajemníka Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) Ángela Gurríy lídrům zemí skupiny G20, jež bylo zveřejněno v pátek.

Generální tajemník OECD Ángel Gurría Foto: Lukáš Táborský, Právo
Každý měsíc karantény ubere dva procentní body z ročního růstu ekonomiky

„Naše nejnovější odhady ukazují, že izolace přímo dopadne na odvětví, která tvoří až třetinu hrubého domácího produktu nejsilnějších ekonomik,” uvedl Gurría.

„Podle našich výpočtů každý měsíc izolace a karantény bude znamenat pokles ročního růstu HDP o dva procentní body,” dodal.

Samotný sektor cestovního ruchu podle něj čeká prudký pokles. V tomto čtvrtletí se může jednat o propad o 50 až 70 procent. „Velká část ekonomik upadne do recese,” dodal.

Přísná opatření v souvislosti s epidemií nemoci Covid-19 tvrdě dopadají i na české podnikatele a domácí ekonomiku. Zavřené jsou restaurace, kina či většina obchodů.

Podle odhadu společnosti Deloitte by česká ekonomika letos mohla poklesnout až o deset procent. Počet nezaměstnaných by se mohl do konce roku ztrojnásobit.

Česká národní banka (ČNB) počítá s recesí trvající do konce roku.

Slovenská centrální banka počítá s propadem HDP našich východních sousedů až o 9,4 procenta.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků