Hlavní obsah

Jediná relevantní mapa: aktivní nemocní koronavirem

Jediná mapa, která ukazuje skutečný stav věcí. Poptávka po tomto způsobu zobrazování dat zazněla i na konferenci Otevíráme zdravotnická data, kterou pořádal Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR (ÚZIS).

Jediná relevantní mapa: aktivní nemocní koronavirem

Na konferenci také opakovaně zaznělo, že celková kumulativní čísla jsou pro veřejnost matoucí a budí dojem, že situace je vážnější, než jak je tomu ve skutečnosti.

Novinky.cz jako jediný zpravodajský web publikují právě mapu s aktuálními počty potvrzených případů nákazy koronavirem. Ta je – stejně jako další mapy a grafy z redakční dílny – založena na oficiálních datech ÚZIS, jehož zřizovatelem je ministerstvo zdravotnictví, a zejména na datech krajských hygienických stanic, které se osvědčily jako dlouhodobě spolehlivý zdroj.

Ředitel ÚZIS Ladislav Dušek na konferenci upozornil, že zpočátku se denní hodnoty potvrzených případů nakažených koronavirem upravovaly, protože hygienické stanice dostávaly data z laboratoří v různou denní dobu a teprve poté je posílaly dále ministerstvu.

Podle denní praxe redakce Novinek, která data aktualizuje každý den ve snaze co nejlépe a nejpřesněji informovat čtenáře, však k nesrovnalostem v datech dochází i nyní. Zpětně se korigují také údaje o počtech zemřelých a uzdravených.

Na informačním portálu ministerstva zdravotnictví, jehož provoz má na starosti právě ÚZIS, je sice u přehledu epidemiologické situace podle hlášení hygienických stanic za jednotlivé okresy uvedeno aktuální datum, soubor však obsahuje data, která byla naposledy aktualizována před osmi dny.

Bez spolupráce hygienických stanic by mapy s aktuálními počty nemohly být publikovány. I tato součinnost však má své limity v tom, že data jsou publikována na webových stránkách jednotlivých stanic v různých formátech, někdy i strojově nečitelných, a je nutné je denně shromažďovat na jedno místo, aby je bylo možné vizualizovat v mapách a grafech.

V tomto ohledu podali opravdu velkou pomocnou ruku dobrovolníci z iniciativy Covid19cz.cz, kteří podle hygienických stanic pravidelně aktualizují data o potvrzených případech nákazy koronavirem.

Redakce Novinek.cz publikuje nejen data s aktuálními případy zjištěných pacientů s koronavirem, ale i celkový vývoj uzdravených a zesnulých pacientů. Výhodou je, že po kliknutí na vybraný okres se zobrazí přesný vývoj v čase podle toho, jak jej den po dni zveřejňují hygienické stanice.

Cílem je poskytovat čtenářům ucelený a co nejvěrnější přehled o epidemiologické situaci v České republice založený na přesných denních datech.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků