Hlavní obsah
Italové v Miláně čekají na testy na covid Foto: Luca Bruno, ČTK/AP

Itálie má dva týdny na zastavení šíření koronaviru, než bude pozdě

Itálii zbývají dva týdny na to, aby zastavila rostoucí počet nově nakažených koronavirem a nenásledovala další evropské země, kde došlo k prudkému šíření nákazy, varoval virolog Massimo Galli, který stojí v čele milánské nemocnice Luigi Sacca.

Italové v Miláně čekají na testy na covid Foto: Luca Bruno, ČTK/AP
Itálie má dva týdny na zastavení šíření koronaviru, než bude pozdě

V deseti regionech se už skoro obsadila lůžka vyčleněná pro pacienty s covidem. Denní přírůstek potvrzených případů koronaviru v Itálii poprvé od počátku epidemie překonal hranici 10 000.

Italští zdravotničtí představitelé už uvedli, že se šíření covidu-19 dostalo do akutní fáze. Galli uvedl, že prudký nárůst nových případů není důsledkem většího testování, jak naznačili politici, ale znamením návratu epidemie do nejohroženější oblasti (zdravotnictví).

Agentura AP uvedla, že varovnou situaci ukazuje už covidové oddělení v Saccově nemocnici. „Jsme v situaci, která mi připomíná hrozivý stav, kterým jsme si už prošli,“ řekl Galli s odkazem na katastrofální situaci za vrcholu v březnu a v dubnu, kdy jeden den zemřelo 969 lidí. Varuje, že zbývají dva týdny na zploštění rostoucí křivky nových případů, pak už hrozí, že zdravotnictví nápor covidových pacientů nezvládne.

Předseda společnosti anesteziologů a lékařů na JIP Alesandro Vergallo varoval, že „funkčnost oddělení intenzivní péče v deseti regionech je v ohrožení, ale dostáváme se do hrozivé situace ve všech regionech.” V deseti nejpostiženějších oblastech jsou nemocnice už blízko naplnění vyčleněných 30 procent lůžek pro covidové pacienty. I v dalších oblastech je riziko „obsazení míst pro covidové pacienty, jestliže se trend šíření infekce nezmění”.

„Tlak roste a a začínáme žít ve strachu, že se můžeme vrátit do dramatické situace z první fáze epidemie,” dodal Vergallo pro agenturu ANSA.

V pátek italské ministerstvo zdravotnictví oznámilo, že za den přibylo rekordních 10 010 nakažených, což představuje za den nárůst o 13 procent. Počet lidí na odděleních intenzivní péče stoupl ze čtvrtečních 586 na 638. V červenci leželo na JIP na 40 pacientů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků