Hlavní obsah
Provizorní zařízení pro nakažené koronavirem v Bombaji Foto: Rafiq Maqbool, ČTK/AP

Indie je v případě nákazy koronavirem časovaná nálož

Indie je v případě nákazy novým typem koronaviru časovaná bomba, tvrdí Harjit Singh Bhatti, prezident tamější zdravotnické organizace Progressive Medicos and Scientists Forum. V počtu přírůstku nakažených se země propracovala před Velkou Británii, když se denně prokáže infekce u 10 tisíc lidí. Na pomyslném světovém žebříčku jí patří čtvrté místo s počtem 298 283 potvrzených případů infekce a 8501 úmrtími.

Provizorní zařízení pro nakažené koronavirem v Bombaji Foto: Rafiq Maqbool, ČTK/AP
Indie je v případě nákazy koronavirem časovaná nálož

Odborníci se domnívají, že nákaza je v populaci rozšířená podstatně víc, než udávají oficiální statistiky. Upozorňují, že země s 1,3 miliardy obyvatel provádí málo testů.

Tamější ministerstvo zdravotnictví tvrdí, že navyšuje denní počty testovaných na 145 tisíc lidí. Zatím bylo protestováno přes pět milionů Indů.

Navzdory situaci vláda přesto v pondělí otevřela obchodní centra, chrámy, svatyně a kanceláře. Lékaři se obávají nekontrolovaného šíření nákazy. Nemocnice ve velkých městech už nemají dostatečné kapacity a mnoho nemocných umírá bez léčby, kterou akutně potřebují. Nejhůře postiženými místy jsou Bombaj, Dillí a Čennai.

Kritickou situaci dokládá případ z Dillí. Žena v osmém měsíci těhotenství měla problémy s dýcháním a postupně ji odmítli ošetřit v osmi nemocnicích. Nakonec zemřela v sanitce. „Prosila nás, abychom jí zachránili život, ale nemohli jsme nic dělat,“ řekl švagr zemřelé. Spolu s jejím manželem ji vozili z jedné nemocnice do druhé ve zběsilé snaze zachránit její život.

„Dokud vláda nezvýší výdaje na zdravotní péči, věci se nezmění,“ tvrdí Harjit Singh Bhatti. Odborníci se domnívají, že do konce července bude v Dillí půl milionu nakažených. Nemocnice jsou přeplněné a personál zcela přetížený.

Uvolnění opatření možná ale byla jediná cesta, protože protikoronavirová omezení se začala příliš podepisovat na hospodářství země. Podle BBC již miliony Indů přišly o práci a možnost obživy, podniky zavírají a zástupy pracovních migrantů závislých na denním příjmu kvůli obavám z hladu opustily města. Tito lidé se často na cestu vydali pěšky, protože v době omezení pohybu v Indii nefungovala hromadná doprava. Mnoho z nich zemřelo hladem nebo vyčerpáním.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků