Hlavní obsah
 

Na Olomoucku uzavřeli kvůli koronaviru 21 obcí

Kvůli šíření koronavirové nákazy hygienici v pondělí ráno neprodyšně uzavřeli Uničov, Červenku a Litovel na Olomoucku. Později rozšířili opatření na dalších 18 obcí v regionu. Lidé je nemohou opustit, zakázán je vstup.

 
Na Olomoucku uzavřeli kvůli koronaviru 21 obcí

Nařízení mimořádného opatření se podle hygieniků týká také obyvatel obcí Chořelice, Chudobín, Myslechovice, Nasobůrky, Nová Ves u Litovle, Rozvadovice, Savín, Tři Dvory u Litovle, Unčovice, Víska u Litovle, Benkov u Střelic, Brníčko, Dětřichov, Dolní Sukolom, Horní Sukolom, Nová Dědina u Uničova, Renoty a Střelice u Litovle. Jde o místní části Litovle a Uničova.

Lidé nemohou tato města a obce opustit a zakazuje se také pohyb mimo místo jejich trvalého pobytu a to minimálně na dobu 14 dnů. Opatření se týká i dopravy. Na dálnici D35 jsou od pondělního rána uzavřeny sjezdy a nájezdy 248 a 253 na dálnici u Litovle.

Opatření se týká celkem zhruba 24 tisíc lidí.

„To je v háji, v Litovli mám své dva syny. Jsou tam u babičky od minulého týdne, kdy byly uzavřeny základní školy. Snad se mi je podaří odtamtud nějak dostat,“ svěřila se Právu časně ráno třiatřicetiletá Jana z Olomouce.

Nařízení mimořádného opatření pro obce na Olomoucku

Foto: olkraj.cz

Zásobování potravinami a dalším nezbytným zbožím je zachováno a nijak se nemění, oznámil v pondělí na webu Uničova starosta Radek Vincour (ODS). Na Litovelsku a Uničovsku bylo v neděli večer evidováno 25 případů koronaviru, v celém Olomouckém kraji jich bylo 32.

Nařízení mimořádného opatření pro obce na Olomoucku

Foto: olkraj.cz

„Lidé s trvalým pobytem v Uničově nemohou město opustit. Byl rovněž vydán zákaz pohybu po samotném Uničově s výjimkou cest do práce, na nákup základních potřeb, k lékaři či veterináři. Dále lidé smějí své bydliště opustit z důvodu zajištění péče nebo doprovodu pro své příbuzné a blízké, případně k vyřízení úředních záležitostí,“ uvedl Vincour.

Nařízení mimořádného opatření pro obce na Olomoucku

Foto: olkraj.cz

Do Uničova, Litovle a Červenky není nikomu umožněn přístup s výjimkou řidičů zásobovacích vozidel, zdravotníků, policistů nebo hasičů. „Výjimku mají i lidé s trvalým bydlištěm mimo Uničov, kteří v Uničově pečují o své blízké. Každý, kdo je oprávněn do města vstoupit, bude na kontrolním stanovišti vybaven ochrannými prostředky," uvedl Vincour.

Zaměstnanci pracující v uničovských podnicích a vracející se do svého bydliště mimo Uničov z nočních směn budou na kontrolních stanovištích zaregistrováni a bude jim nařízena dvoutýdenní karanténa v místě bydliště. "Obchody s potravinami, drogerie, lékárny, prodejny krmiv pro zvířata nebo čerpací stanice zůstávají otevřeny," dodal Vincour.

Olomoucký kraj měl podle nedělních dat ministerstva zdravotnictví druhý nejvyšší počet nakažených ze všech krajů po Praze.

V Česku je zatím 293 nakažených koronavirem, dva lidé jsou ve vážném stavu. Vláda zakázala s účinností od pondělí 0:00 do 24. března 06:00 kvůli dalšímu šíření nového typu koronaviru volný pohyb lidí po ČR.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků