Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Farah Abdi Warsameh, ČTK/AP

Horor v realitě. V Adenu se šíří cholera i koronavirus, zdravotníci utekli

Zamořené město. Tak označily jemenské úřady přístavní město Aden. Mezi obyvateli se šíří nejen nákaza novým typem koronaviru Sars-CoV-2, ale i cholery a dalších nemocí, jež jsou následkem dubnových povodní, píše agentura DPA. Mnohé místní nemocnice byly uzavřeny, zdravotníci uprchli nebo odmítají ošetřovat nemocné, protože jim chybějí nejen ochranné pomůcky, ale i léky.

Ilustrační foto Foto: Farah Abdi Warsameh, ČTK/AP
Horor v realitě. V Adenu se šíří cholera i koronavirus, zdravotníci utekli

Minulý týden zemřelo v Adenu nejméně 385 lidí, kteří vykazovali typické známky nákazy koronavirem, uvedla nezisková organizace Save the Children. Oficiální statistiky, které vede americká Univerzita Johnse Hopkinse, uvádějí, že je v zemi jen 85 infikovaných, z nichž 12 kvůli komplikacím souvisejícím s plicní chorobou covid-19 zemřelo.

„Naše týmy na místě jsou svědky toho, jak jsou lidé odesíláni pryč z nemocnic, mají dýchací potíže, nebo dokonce kolabují. Lidé umírají, protože nemají přístup k léčbě, která by jim normálně zachránila život,“ uvedla organizace Save the Children. Zvláštní zmocněnec OSN pro Jemen Martin Griffiths uvedl, že v zemi každý den umírá množství lidí, ale „nikdo neví, proč to tak je. Zdravotnictví je natolik špatně vybavené, že nelze nemocné diagnostikovat ani léčit“.

V celém Jemenu je k dispozici pouze 500 plicních ventilátorů, v zemi jsou čtyři laboratoře, kde se dělají testy na koronavirus. „Aden je příklad pro horor, jaký Jemen čeká,“ uvedl Griffiths.

Pět let trvající konflikt v Jemenu zdecimoval jeho zdravotní systém a rozdělil zemi mezi oblasti kontrolované mezinárodně uznanou vládou a šíitskými povstalci známými jako Húsíové. Ti koncem roku 2014 vládu vyhnali z hlavního města Saná do Adenu. Miliony lidí v konfliktem zmítané zemi trpí hlady. Jemen byl už před začátkem nynější války nejchudším státem Arabského poloostrova.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků