Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Wang Yuguo, ČTK/AP

Důkazy podle WHO mluví jasně: Koronavirus nepochází z laboratoře

Veškeré shromážděné důkazy o novém koronaviru nasvědčují tomu, že je patogen SARS-CoV-2 přirozeného původu a nebyl vyvinut ani upraven v laboratoři. V úterý to podle agentury Reuters prohlásila mluvčí Světové zdravotnické organizace (WHO) Fadela Chaibová.

Ilustrační foto Foto: Wang Yuguo, ČTK/AP
Důkazy podle WHO mluví jasně: Koronavirus nepochází z laboratoře

„Všechny dostupné důkazy svědčí o zvířecím původu viru a o tom, že nebyl upraven nebo vyroben v laboratoři nebo někde jinde. Je pravděpodobné, že jde o virus zvířecího původu,” uvedla mluvčí WHO Fadela Chaibová.

Odborníci WHO tak nadále pokládají za nejpravděpodobnější, že se virus způsobující nemoc covid-19, na člověka přenesl z netopýrů v Číně.

Jak k tomuto přenosu došlo, není zatím zřejmé. Je ale jasné, že patogen musel mít i další hostitele, dodala Chaibová.

Téměř od počátku šíření nákazy se jako o mezičlánku uvažovalo o luskounovi.

Světová zdravotnická organizace svou úterní zprávou popřela nedávné spekulace administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa o tom, že mohla nákaza uniknout z laboratoře v čínském Wu-chanu.

Wuchanský institut virologie, který je podporovaný státem, už v únoru takové tvrzení odmítl, připomněla ČTK.

Americký deník The Washington Post nicméně minulý týden psal, že americká ambasáda v lednu 2018 varovala před nedostatečnou bezpečností ve wuchanském institutu. V hlášení velvyslanectví přímo zmínilo riskantní výzkum koronavirů u netopýrů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků