Hlavní obsah

Drastická karanténní opatření zachránila v Evropě tři miliony lidí, ukázala studie

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Rozsáhlá karanténní opatření včetně uzavření obchodů a škol omezila v Evropě šíření koronaviru a pomohla zachránit více než tři miliony životů. Vyplývá to ze studie britské vysoké školy Imperial College London, o které informovala agentura Reuters.

Foto: Caitlin Ochs, Reuters

Ilustrační foto

Článek

Drastická opatření, která většina evropských zemí zavedla v březnu, měla podle britských vědců „významný dopad“ a pomohla do počátku května snížit reprodukční číslo pod hodnotu jedna. Reprodukční číslo udává, kolik dalších lidí v průměru nakazí jeden infikovaný.

Vědci z Imperial College London zkoumali situaci v jedenácti evropských zemích – Belgii, Británii, Dánsku, Francii, Itálii, Německu, Norsku, Rakousku, Španělsku, Švédsku a Švýcarsku. Podle nich se v těchto zemích do počátku května koronavirem SARS-CoV-2 nakazilo mezi 12 a 15 miliony lidí.

Přes 80 procent nakažených koronavirem má „tichou infekci“

Koronavirus

Ze srovnání skutečného počtu mrtvých s covidem-19 s počtem mrtvých, který vzešel z modelu simulujícího situaci bez přísných opatření, podle vědců vyšlo, že se podařilo zabránit 3,1 milionu úmrtí. Například v Británii díky přísným opatřením podle autorů studie nezemřelo 470 000, ve Francii 690 000 a v Itálii 630 000 lidí.

„Je důležité, abychom měřili efektivitu těchto opatření vzhledem k tomu, jaké mají hospodářské a sociální důsledky,“ uvedli výzkumníci, podle nichž může studie mimo jiné pomoci politikům při rozhodování o dalších opatřeních nutných pro to, aby šíření viru udrželi pod kontrolou.

Reklama

Výběr článků

Načítám