Hlavní obsah
Demonstranti před kanceláří guvernéra Foto: Seth Herald, Reuters

Do Kapitolu v Michiganu vtrhli demonstranti se zbraněmi, odmítají karanténu

Před zákonodárným sborem amerického státu Michigan ve čtvrtek demonstrovaly stovky lidí proti karanténním opatřením vyhlášeným demokratickou guvernérkou Gretchen Whitmerovou.

Demonstranti před kanceláří guvernéra Foto: Seth Herald, Reuters
Do Kapitolu v Michiganu vtrhli demonstranti se zbraněmi, odmítají karanténu

Mnozí demonstranti nosili viditelně střelné zbraně a část z nich poté i se zbraněmi v protestu pokračovala přímo v budově michiganského Kapitolu, kde zákonodárci sídlí. Portál BBC poznamenal, že viditelné nošení zbraní i v prostorách zákonodárného orgánu je v Michiganu legální.

Whitmerová, která na konci dubna karanténní opatření prodloužila do 15. května, čelí dlouhodobému nesouhlasu s postupem proti koronaviru. Kritici jí vyčítají, že omezení porušují osobní svobody.

Guvernérka ale opatření považuje za nezbytná, aby se nákaza dostala pod kontrolu. V desetimilionovém Michiganu se infekce potvrdila u více než 41 000 lidí, z nichž asi 4800 komplikacím souvisejícím s koronavirem podlehlo.

Část protestujících se označuje za americké patrioty.

Foto: Nicole Hester, ČTK/AP

Senátoři zasedali v neprůstřelných vestách

„Nechte nás pracovat. Tohle je dům lidu, nemůžete nás držet pod zámkem,” volali demonstranti z galerie pro návštěvníky v sále michiganského Senátu. Ostraha je do budovy vpustila poté, co jim změřila teplotu.

Část protestujících se pokusila dostat až k lavicím senátorů, tomu ale státní policie a ostraha zabránila. Jedna ze senátorek k vyhrocené situaci řekla, že několik jejích kolegů zasedalo v neprůstřelných vestách.

Demonstrujícím se nelíbí preventivní opatření proti šíření koronaviru.

Foto: Nicole Hester, ČTK/AP

Za demonstranty se již dříve postavil republikánský prezident Donald Trump. Na Twitteru vyzval k osvobození Michiganu.

Guvernérka zákonodárný sbor, který ovládají republikáni, požádala o další prodloužení krizových nařízení, ten to ale ve čtvrtek odmítl. Zákonodárci rovněž otevřeli cestu k tomu, aby mohla být souzena za to, jak proti pandemii postupuje.

Za Whitmerovou se mezitím ve středu postavil soud, který odmítl žalobu pětice obyvatel státu, kteří chtěli karanténní opatření zrušit jako neústavní. Soud konstatoval, že i když chápe obtíže související s restrikcemi, jsou preventivní omezení pouze dočasná, ale úmrtí pacientů s covidem-19 trvalá.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků