Hlavní obsah
 

Do domova zasaženého koronavirem na Vysočině nastoupili hasiči

Od úterního rána pomáhají se zvládáním situace v Domově se zvláštním režimem v Břevnici na Havlíčkobrodsku profesionální hasiči. Budou nepřetržitě k dispozici seniorům uvnitř. V zařízení se nákaza koronavirem nekontrolovaně rozšířila, nemocných je 18 z aktuálně 20 klientů.

 
Do domova zasaženého koronavirem na Vysočině nastoupili hasiči

Negativně testovaného personálu zbyla třetina, domov se obrátil s žádostí o pomoc na dobrovolníky z řad zdravotních sester a mediků. Hasiči se úkolu zhostili poté, co vyjednávání hejtmana Kraje Vysočina Jiřího Běhounka (za ČSSD) s armádou skončila kvůli nedostatečnému počtu lidí neúspěšně.

Už v pondělí si hasiči přichystali před objektem domova zázemí. „Zdravotnickému personálu a klientům budou k dispozici vždy tři příslušníci v nepřetržité službě. Střídání směny bude po 24 hodinách. Sestaveny jsou tři směny,“ uvedla mluvčí hasičů Petra Musilová.

Hasiči nebudou zajišťovat zdravotnickou péči, bude se výhradě jednat o pomoc s chodem domova, spočívající například v dezinfikování prostor, roznášení stravy, běžné údržbě atd.

„Přijali jsme celou řadu opatření, abychom eliminovali možnost nákazy příslušníků. Kromě ochranných prostředků a pomůcek budou mít hasiči přímo na místě týlový kontejner a stan. V týlovém kontejneru mají veškeré vybavení, které jim umožní plnou soběstačnost. Každý zasahující hasič, který bude opouštět domov v Břevnici, projde pokaždé důkladnou dezinfekcí,“ uvedl krajský ředitel sboru Jiří Němec.

Domov přitom stále shání i dobrovolníky pro dočasné doplnění zdravotního personálu. Největší problém má se zdravotními sestrami, z deseti pozitivně testovaných zaměstnanců je nejvíc právě jich.

Nakazily se ale i pečovatelky či uklízečka pracující na dohodu. „Teď mám ze stálých zaměstnanců jen šest negativních, kteří mohou pracovat,“ uvedla ředitelka Hana Hlaváčková. V pondělí už jedna zdravotní sestra nastoupila, práci v tomto specifickém prostředí se však musí naučit.

Zařízení pečuje o lidi s Alzheimerovou chorobou. Z dvaceti ubytovaných klientů je 18 testovaných pozitivně, dva negativní jsou od nich izolovaní. Průběh nemoci u nakažených seniorů je lehčí.

Nákaza koronavirem se do zařízení nejspíš dostala na přelomu února a března v době doznívající chřipkové epidemie. Lékař tak přičítal potíže prvních klientů chřipce, o koronaviru se v té době ještě neuvažovalo, testování neprobíhalo.

V komorním zařízení se virus rychle rozšířil. Na skutečnou příčinu potíží se přišlo až v závěru března díky pozitivnímu testu rodinného příslušníka jedné z pracovnic domova. Ona sama se přitom testu dočkala až více než týden poté, co byla v pracovní neschopnosti.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků