Hlavní obsah
Liberecký dopravní podnik začal 4. března 2020 dezinfikovat vozidla ozonem. Foto: Radek Petrášek, ČTK

Koronavirus je v Česku přesně týden. Dosud se nakazilo 32 lidí

Během neděle se v Česku objevilo šest nových potvrzených případů nákazou koronavirem. Jedná se o manželský pár, který byl lyžovat ve středisku Val Gardena v Itálii. Další čtyři případy potvrdil večer ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Všichni pacienti v Česku jsou podle něj v dobrém stavu, nikdo se však z nemoci COVID-19 zatím zcela nevyléčil. V pondělí chce Vojtěch navrhnout bezpečnostní radě státu, aby zakázala návštěvy ve všech nemocnicích a domovech pro seniory v zemi.

Liberecký dopravní podnik začal 4. března 2020 dezinfikovat vozidla ozonem. Foto: Radek Petrášek, ČTK
Koronavirus je v Česku přesně týden. Dosud se nakazilo 32 lidí

Česko má po týdnu od odhalení přívního pacienta už 32 případů nákazy novým typem koronaviru. Zatím posledním případem je muž z Hradce Králové, řekl v neděli večer ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Testy v neděli potvrdily nákazu u šesti nových lidí. Průběh nemoci je u všech nakažených mírný.

Případ muže, který byl testován na přítomnost koronaviru v Hradci Králové, je podle Vojtěcha spojen s dalšími lidmi, kteří se nakazili na konferenci v Bostonu. "I tento pán je v domácí karanténě," řekl ministr na večerní tiskové konferenci.

Dobrovolníci hlídají 5. března 2020 vstup do biatlonového areálu v Novém Městě na Moravě. Víkendové závody Světového poháru proběhly bez diváků.

Foto: Libor Plíhal, ČTK

Dříve odpoledne Vojtěch oznámil informoval o dalších třech nových případech v Ústeckém kraji. Jde o dvě ženy, které byly na dovolené v Itálii, a jednoho jejich rodinného příslušníka.

Zdroj nákazy: Itálie a Boston

Další dva pozitivní testy ohlásila pražská Nemocnice na Bulovce. Přítomnost koronaviru zdravotníci odhalili u manželského páru, který byl lyžovat ve středisku Val Gardena v Itálii se skupinou osob, u kterých se již v minulých dnech onemocnění potvrdilo.

Celkem 27 případů má souvislost s Itálií. Jde o lidi, kteří tam pobývali, tři se od nich nakazili. Pět případů má vazby na americký Boston. Testováno bylo dosud v Česku podle ranních údajů ministerstva zdravotnictví 787 lidí, z toho téměř 200 za sobotu.

„Průběh u všech 32 případů je doposud mírný. Buď nemají žádné klinické příznaky, nebo velmi mírné. Ti, kteří mohou zůstat doma, tak zůstávají," potvrdil Vojtěch. Zároveň se ale podle něj zatím žádný z nakažených zcela nevyléčil. Za překonání nemoci se považuje, pokud má pacient dvakrát v rozmezí 24 hodin negativní test na koronavirus.

Nakažení se léčí v pražské Nemocnici Na Bulovce a v nemocnici v Ústí nad Labem, postupně ale přibývá nemocných v domácí karanténě. Zdravotníci jí začali dávat přednost, aby zůstala nemocniční lůžka volná pro lidi s případným vážným průběhem nemoci.

 Povinná karanténa

Nemocnice Na Bulovce na twitteru oznámila, že na její infekční klinice zůstávají v izolaci už jen tři lidé s koronavirem. „Dva pozitivní pacienty jsme dnes na základě rozhodnutí epidemiologa propustili do domácí karantény," doplnila nemocnice.

Od soboty ministerstvo zdravotnictví zavedlo opatření, které dopadá na lidi vracející se z Itálie. Týká se českých občanů a cizinců, kteří v Česku trvale a přechodně žijí nebo pracují. Mají povinnost ohlásit se po návratu lékaři a zůstat ve dvoutýdenní karanténě. Omezení se nevztahuje na řidiče kamionů a zdravotní služby a na piloty. Česko také v sobotu přestalo vydávat víza lidem v Íránu, který podobně jako Itálie patří ke koronavirem silně zasaženým zemím.

Italská vláda mezitím přijala v noci na dnešek opatření, kterými zcela uzavřela celý region Lombardie a také 14 provincií v regionech Emilia-Romagna, Veneto (Benátsko) a Piemont. České ministerstvo zahraničí v reakci nedoporučuje cestovat do celé Itálie.

Čeští občané se mohou vrátit domů i z uzavřených oblastí. Premiér Andrej Babiš Čechy v Itálii včetně těch, kteří tam pracují, vyzval k návratu. Čeští turisté by se podle něj z Itálie měli vrátit okamžitě.

S letišti v severní Itálii a s dalšími dvěma zeměmi s velkým počtem nakažených, Čínou a Jižní Koreou, přerušilo Česko už dřív letecké spojení. Platí také zákaz vývozu dezinfekčních přípravků na ruce a respirátorů s vysokou účinností do zahraničí.

Zakázané návštěvy

V pondělí chce na jednání bezpečnostní rady státu ministr Vojtěch navrhnout zavedení zákazu ve všech domovech pro seniory a nemocnicích. „Už to není o doporučení, ale plošném zákazu návštěv. To riziko tu bezesporu existuje. Věřím, že opatření bude schváleno," řekl ministr.

Na deseti hraničních přechodech budou od pondělí namátkové kontroly, při nichž budou hasiči lidem v autech měřit teplotu. „Pokud bude naměřena teplota nad 38 stupňů, bude kontaktovaná linka 112 a tyto osoby budou po konzultaci umístěny do nemocnice nebo do domácí karantény. Pokud půjde o cizince, budou vyzváni k návratu do vlasti, případně s nimi bude jednáno jako s českými občany,” řekla v neděli večer ministryně financí Alena Schillerová.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků