Hlavní obsah
 

ČVUT představuje celoobličejovou masku pro zdravotníky. Je to upravený šnorchl

Rektor ČVUT v Praze Vojtěch Petráček na středeční tiskové konferenci představil návod na improvizovanou ochranu pro pracovníky v první linii, tedy zejména zdravotníky a záchranáře. Výhodou nové masky je, že poskytne ochranu celému obličeji, účinnost má mít více než 99 procent.

 
ČVUT představuje celoobličejovou masku pro zdravotníky. Je to upravený šnorchl

„Tato maska je něco jiného než náš ve 3D tisknutý respirátor. Poskytuje ochranu ještě na vyšší úrovni, protože je celoobličejová. Jen filtr uvnitř je stejný jako u dříve představeného respirátoru,” sdělila Novinkám kancléřka ČVUT Lucie Orgoníková.

Celoobličejová ochrana je podle ČVUT určena všem, kteří jsou vystaveni vysokému riziku kontaktu s koronavirem způsobujícím onemocnění Covid-19 a nemohou se prozatím dostat k plně funkční FFP3 ochranné pomůcce a štítu.

Toto řešení má nyní ČVUT v množství 2200 kusů, které se distribuují na kritická místa. Příští týden masek bude 10 tisíc.

Jde nejen o zdravotníky, lékárníky, ale i pracovníky obchodů, kteří jsou v kontaktu s velkým počtem lidí. „Již dnes jsme předali deset masek pražským sanitářům,” uvedl rektor Petráček na tiskové konferenci. Pro Novinky dodal, že se zařízením už pracuje např. FN Motol.

Alespoň dočasné řešení na kritických místech

„Tímto návodem se pokoušíme řešit krizovou situaci a měl by být chápán jako návod k dosažení maximální možné osobní bezpečnosti při konstrukci vlastního improvizovaného filtru a štítu,” poznamenal Petráček s tím, že ČVUT nemůže garantovat ani nést odpovědnost za problémy způsobené použitím svépomocí zkonstruovaného filtru.

Verze nové celoobličejové masky

Foto: ČVUT

„Jsme ale přesvědčeni, že tento návod může pomoci nalézt dočasné řešení, které se snaží snížit riziko vaší infekce. Prosíme, chápejte to tak a řiďte se při konstrukci vlastním experimentálním citem a zdravým rozumem. Pobyt v prototypech je možná nepohodlný, ale je to maximum pohodlí, které v dané chvíli existuje,” dodal.

Upravená potápěčská maska

Na designu masky se podíleli David Miklas, Martin Hřeben, Robin Fišer a Pavel Koníř. Řešení vychází z vývojového námětu sdružení COVID19CZ, které modifikuje šnorchlovou masku nástavcem a filtrem z HEPA12 filtru, který je kupříkladu ve výstupním filtru vysavačů. S tiskem redukce na 3D tiskárnách pomáhá firma Prusa Research vývojáře Josefa Průši.

Takto upravené masky nyní začíná ČVUT produkovat v množství cca 2200 kusů, které se distribuují na kritická místa. Příští týden už má škola mít k dispozici 10 tisíc kusů od společnosti Decathlon. K logistice a výrobě dílů přispívají i dobrovolníci z farnosti Bubeneč.

„Důležité je nezapomenout výdechové otvory vašich masek kouskem roušky, abyste chránili své okolí před případným výdechem kapének s virem směrem od vás,” upozornil rektor.

Petráček nedávno nabídl i možnost, jak si určitou masku vyrobit doma z PET láhve. To připomněl i nyní.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků