Hlavní obsah
Vládní speciál Airbus A-319CJ. Ilustrační foto Foto: Petr Horník, Právo

Česko posílá pro rychlostesty na koronavirus dvě letadla do Číny

V neděli ráno odletí do Číny dva letouny pro 100 tisíc rychlotestů na nový koronavirus. Stát navíc uvolnil ze zásob Správy státních hmotných rezerv 10 tisíc respirátorů. Po jednání štábu ministerstva průmyslu to novinářům řekli premiér Andrej Babiš (ANO) a vicepremiér Karel Havlíček (za ANO).

Vládní speciál Airbus A-319CJ. Ilustrační foto Foto: Petr Horník, Právo
Česko posílá pro rychlostesty na koronavirus dvě letadla do Číny

"My vypravíme pravděpodobně zítra (v neděli) dvě letadla do Číny, která by měla dovézt 100 tisíc rychlotesterů a snažíme se samozřejmě je doplnit ještě respirátory," řekl Babiš. "My jsme se domluvili s panem ministrem (vnitra Janem) Hamáčkem (ČSSD) vzhledem k jeho dobrým kontaktům do Číny, že on převezme teď ten nákup a spolupráci," popsal premiér.

"Těch nabídek je strašně moc, ale je obrovská bitva. Máme nabídky z Indie, Vietnamu a teď je to v podstatě jak na burze. Je potřeba okamžitě objednat, zaplatit a je to samozřejmě úplně nová situace," dodal. Debata o postupu podle něj bude pokračovat ještě na nedělním jednání vlády.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) podle něj nyní musí rozdělit 10 tisíc respirátorů ze státních hmotných rezerv a ještě 11 tisíc roušek. "A předložil mi tady objednávky, které jsou ve 1,7378 620 kusů. S tím, že ta první dodávka začíná 19. 3. to je 36 tisíc kusů," řekl Babiš.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků