Hlavní obsah
Předseda Senátu Miloš Vystrčil přednesl projev na tchajwanské Národní univerzitě Čcheng-čch' Foto: Ann Wang, Reuters

Česko dostane z Tchaj-wanu pět linek na výrobu roušek. Čtyři z nich získá soukromá firma

Tchajwanská firma Autoland Technology, která slíbila darovat Česku pět linek na výrobu roušek a respirátorů, oznámila, že čtyři z nich místo státu předá soukromé firmě. Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) to sdělil Hospodářským novinám (HN).

Předseda Senátu Miloš Vystrčil přednesl projev na tchajwanské Národní univerzitě Čcheng-čch' Foto: Ann Wang, Reuters
Česko dostane z Tchaj-wanu pět linek na výrobu roušek. Čtyři z nich získá soukromá firma

Záměr darovat Česku výrobní linky potvrdil po zářijové návštěvě českých senátorů na Tchaj-wanu ředitel společnosti Kchuo Li-lin. Stát se ještě v říjnu chystal na převzetí všech pěti linek, jejich odeslání očekával na přelomu listopadu a prosince.

„Jednu linku daruje Autoland státu přes ministerstvo zahraničí. Zbylé čtyři chce dát partnerovi, kterého si v Česku našel,” oznámil Vystrčil. Informaci o rozdělení nabídky už podle listu dostalo i ministerstvo průmyslu a obchodu, které za českou stranu o převzetí jedná. Není jasné, zda tchajwanské ministerstvo linku pro Česko od Autolandu koupí, nebo mu ji firma daruje, uvedly HN.

V polovině října senátoři v čele s Vystrčilem dohodli s ministry průmyslu a obchodu Karlem Havlíčkem (za ANO) a zahraničí Tomášem Petříčkem (ČSSD) konkrétní kroky, které měly k přijetí a využití pěti automatizovaných linek na výrobu roušek z Tchaj-wanu vést. Začalo se jednat o převzetí. Bylo potřeba zajistit dopravu strojů do Česka, jejich zprovoznění a zaškolení obsluhy, podepsat smlouvu a vyřešit cla a také vybrat firmy, které budou linky obsluhovat.

Autoland si podle HN kladl podmínky, na které čeští zastupitelé nechtěli přistoupit. „Třeba aby linky obsluhovala firma, s níž mají obchodní spolupráci, která ale pro výrobu respirátorů nemá certifikát,” uvedl deník. Podle náměstkyně ministra průmyslu a obchodu Martiny Tauberové se ukázalo, že zájmy majitele jsou byznysové.

„Nechtěli jsme zvýhodnit jednu firmu, která by dostala pět linek. Narušilo by to hospodářskou soutěž,” zdůvodnila Tauberová, proč podmínkám dárce nevyhověli.

Vystrčilovi to, že většina linek připadne soukromé firmě, nevadí. „Tchajwanský podnikatel naváže spolupráci s českými a budou normálně dělat byznys,” uvedl. V Česku tak může vzniknout centrum výroby roušek a respirátorů, které by se vyvážely do Evropy. „Máme šanci, že společnost vyrobí 60 milionů respirátorů a roušek ročně,” odhaduje.

Která česká firma čtyři stroje z Tchaj-wanu převezme, není jasné. Podle HN se jednání vedou přes Česko-tchajwanskou obchodní komoru. Její ředitel Pavel Diviš řekl, že o podmínkách výběru bude s Tchajwanci teprve jednat.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků