Hlavní obsah
 

Brazílie je ve válce a tu prohrává, říká expert o boji s koronavirem

Den za dnem přibývají v Brazílii stovky obětí nového typu koronaviru. V úterý byl jejich počet rekordní, zemřelo 1179 lidí. V počtu potvrzených případů je Brazílie už třetí na celém světě. Podle ředitele pohotovostního střediska proti covidu-19 v Sao Paulu Dimase Covase budou následující dny pro boj s virem klíčové.

 
Brazílie je ve válce a tu prohrává, říká expert o boji s koronavirem

„Boj s virem prohráváme, taková je realita. Příští dny budou patřit mezi nejdůležitější, čeká nás válka,“ uvedl Covas.

Právě Sao Paulo zasáhla epidemie nejvíce ze všech brazilských spolkových států. Tamní úřady evidují přes 66 tisíc nakažených a více než 5000 obětí nemoci covid-19.

Odchody ministrů

Zatímco v Brazílii skokově přibývá obětí i případů, prezident Jair Bolsonaro nadále koronavirus přirovnává k „menší chřipce“. Už dříve komentoval zvýšený počet obětí v zemi slovy, že „moje prostřední jméno je Mesiáš, ale nejsem schopný dělat zázraky“, a přesto vyzval občany, aby se modlili za božský zásah, který je ochrání před virem.

Vláda nevykonává roli politického vůdce, který by měl Brazílii sjednotit.
Exministr zdravotnictví Humberto Costa

Bolsonarův přístup a nezvládnutý boj s epidemií vyústil dokonce v odchod dvou ministrů zdravotnictví. Nejprve v dubnu skončil Luiz Henrique Mandetta a v tomto týdnu ho po 28 dnech ve funkci následoval také jeho nástupce Nelson Teich.

Vykopané hroby na hřbitově v Sao Paulu, kam ukládají oběti covidu-19

Foto: Reuters

„Vláda nevykonává roli politického vůdce, který by měl Brazílii sjednotit. Ministerstvo zdravotnictví ani nekoordinuje svou práci se spolkovými státy a městy,“ řekl bývalý brazilský senátor a ministr zdravotnictví Humberto Costa.

V Brazílii je celkem 271 885 potvrzených případů koronaviru, 17 983 lidí nákaze podlehlo, vyléčených je přes 106 tisíc, uvádí statistiky Univerzity Johnse Hopkinse.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků