Hlavní obsah
 

Brazílie je před kolapsem. A co mám dělat, ptá se prezident

Brazílie je po Itálii, Španělsku a USA další zemí, která přestává zvládat epidemii koronaviru. Kapacity tamních nemocnic jsou vyčerpané, přitom odborníci předpokládají, že země je teprve na začátku boje. Vrchol epidemie očekávají v červnu nebo dokonce až v červenci. Už nyní denní počty nakažených stoupají až o 20 000 a celkem je jich až bezmála 300 000. Zemřelo 19 000 lidí.

 
Brazílie je před kolapsem. A co mám dělat, ptá se prezident

Co do počtu případů se Brazílie během pár dní „vyšvihla“ na třetí nejpostiženější zemi hned po USA a Rusku. Čísla jsou navíc zřejmě výrazně podhodnocena, protože země testuje jen velmi málo.

Situaci podle kritiků nejvíce komplikuje vláda v čele s prezidentem Jairem Bolsonarem, který odmítá ochranná opatření. Tvrdí, že není třeba nic dělat, a tisíce mrtvých komentoval slovy: „Je mi to líto, ale co chcete, abych udělal?“

Pacient ve speciální ventilační kapsuli v brazilském Manausu

Foto: Felipe Dana, ČTK/AP

Argumentuje tím, že jakákoliv opatření ničí ekonomiku země, a volá spíše po jejich rušení. Ministra zdravotnictví Luize Henriqueho Mandettu z čela resortu odvolal kvůli jeho přístupu k boji s koronavirem. Mandetta opakovaně vyzýval k omezení pohybu na veřejnosti či dodržování bezpečné vzdálenosti, Bolsonaro jej kvůli tomu obviňoval z hysterie a zbytečného přehánění.

Brazilský prezident Jair Bolsonaro s rouškou, jejíž používání dlouho odmítal. Chtěl dokázat, že se není čeho bát.

Foto: Eraldo Peres, ČTK/AP

Jeho nástupce Nelson Teich už také rezignoval, protože se s prezidentem neshodl na řešení krize. Varoval především před antimalarikem hydroxychloronin, na nějž Bolsonaro sází, jehož účinek ale není klinicky ověřen.

Osvětu dělají starostové

Opatření zavádějí jednotlivé regiony a také firmy, které omezily činnost. Osvětu dělají starostové či místní představitelé. Zavírají školy, parky a veřejná místa a omezuje se doprava. Úřady bojují například i s fake news typu, že je možné se nakazit jen od cizinců. Restrikce nemají u lidí velkou podporu, velká část jich stojí na straně prezidenta.

Virus se nejrychleji šíří ve favelách, místní obdobě slumů, a také mezi indiány v amazonských pralesích. Ti mají jen omezený přístup ke zdravotní péči a vesměs jsou hospitalizování v nemocnicích ve městě Manuas.

Děti běhají po prknech, která slouží místo cest, ve favele v brazilském Manausu

Foto: Bruno Kelly, Reuters

V ostrém kontrastu s Brazílií se zdá být situace v sousední Argentině, která karanténní opatření zavedla ve druhé polovině března. Dosud je tam 9300 nakažených a 400 mrtvých. Opatření země v dubnu s výjimkou hlavního města uvolnila.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: Prohráváme boj, úpí Brazílie

Video: Reuters

Brazílie ovšem není na kontinentu sama, kdo čelí velkému nárůstu případů. V Peru se počet nakažených přiblížil 100 000. Vážná je situace i v Mexiku a zhoršuje se v Kolumbii. Potíže hlásí i Chile, které ovšem provádí velké množství testů. Má otestováno už 750 000 lidí, což je zhruba stejný počet jako v Brazílii, která má ovšem nepoměrně více obyvatel, a to 210 milionů ve srovnání s 32 miliony Chilanů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků