Hlavní obsah
Bill Gates Foto: Profimedia.cz

Bill Gates se zastal Číny: Udělali ze začátku hodně věcí dobře

Bill Gates, jeden z nejbohatších lidí světa a muž, jenž se při současné pandemii koronaviru podílí na jejím zvládnutí, okomentoval v rozhovoru pro americkou CNN situaci v Číně. Právě z téhle země se do světa nákaza nového koronaviru rozšířila, Gates však zemi proti přílišné kritice brání.

Bill Gates Foto: Profimedia.cz
Bill Gates se zastal Číny: Udělali ze začátku hodně věcí dobře

„Čína zpočátku udělala hodně věcí správně. Ostatně jako každá země, kde se virus objevil,” míní čtyřiašedesátiletý Gates.

„Samozřejmě, když se ohlédnou za sebe, mohou si říct, že na některé věci zapomněli,” říká spoluzakladatel Microsoftu a zakladatel Nadace Billa a Melindy Gatesových, která boj proti koronaviru významně financuje.

Gates se v rozhovoru pustil do kritiky Spojených států, které podle něj reagovaly částečně „chabě”.

„Některé země reagovaly velmi rychle, začaly testovat a snažily se vyhnout velkým ekonomickým ztrátám. Očekávali byste, že Spojené státy budou jednou z takových zemí, reagovaly však zčásti chabě. Na takovou diskuzi teď však není čas,” snažil se vyhnout přehazování viny Gates, který se aktivně podílí na vývoji vakcíny proti novému koronaviru.

„Nyní je čas věnovat se vědě, přijít s vakcínou, testovat, léčit a snažit se minimalizovat ekonomické ztráty,” myslí si miliardář.

Gates se v neděli kromě Číny zastal také Světové zdravotnické organizace (WHO), která je podle kritiků příliš nakloněná Číně.

„Myslím, že odvádí fenomenální práci a Spojené státy na ní jsou vysoce závislé. Zpětně vidíme, že šlo něco udělat lépe, ale to je v takové situaci možné říct o komkoliv,” brání WHO Gates.

Mezi časté kritiky Číny patří zejména americký prezident Donald Trump, zástupci republikánů a jejich příznivci. Trump rovněž v dubnu oznámil, že Spojené státy přestanou financovat WHO, což silně kritizovali manželé Gatesovi, jejichž nadace patří mezi hlavní sponzory organizace.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků