Hlavní obsah
Vakcína společnosti Pfizer/BioNTech Foto: John Maniaci, Reuters

Babiš: Z lahvičky chceme vytěžit šest, nikoliv jen pět dávek

Premiér Andrej Babiš (ANO) v pondělí oznámil, že žádá, aby Evropská komise schválila použití šesti dávek z jedné ampule vakcíny Pfizer, nikoliv jen pěti, jak je to schváleno Evropskou lékovou agenturou (EMA). Babiš poukázal na to, že léková agentura v USA i v Izraeli tento postup už posvětila, takže výtěžnost očkovací látky je tam o pětinu vyšší.

Vakcína společnosti Pfizer/BioNTech Foto: John Maniaci, Reuters
Babiš: Z lahvičky chceme vytěžit šest, nikoliv jen pět dávek

„Zdravotníci mě informovali, že z jedné ampule natáhnou ne pět, ale šest dávek. Stejná informace dnes zazněla i v Německu. To by znamenalo, pokud to EMA schválí, že by Unie místo 300 milionů dávek dostala 360 milionů dávek,“ řekl Babiš Nově.

„Vyzval jsem dnes předsedkyni Evropské komise Ursulu von der Leyenovou, aby to urychleně řešili. Pro Česko by to znamenalo zvýšení z osmi milionu na téměř 9,6 milionu dávek. Ta šestá dávka se dneska de facto hází do koše. Doufám, že Evropa bude reagovat rychle a nebudeme zase koukat, jak to USA a Izrael už to dávno mají a u nás to potrvá strašně dlouho,“ dodal premiér.

Lahvička vakcíny Pfizeru se rozmrazuje z minus 70 stupňů na minus dva až osm stupňů v běžné chladničce. Je to koncentrát, který se dále ředí na pět dávek a v budoucnu tedy snad na šest očkovacích dávek.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků