Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Agustin Marcarian, Reuters

Americký stát Missouri žaluje Čínu kvůli koronaviru

Americký stát Missouri podal žalobu na Čínu, která podle něj nese zodpovědnost za globální pandemii způsobenou koronavirem, napsal web televize Fox News. Stát požaduje po Číně finanční náhrady za „ohromné ztráty na životech, lidské utrpení a ekonomický chaos“. Chce také, aby Peking oficiálně přijal zodpovědnost za údajné skrývání závažnosti nákazy a za to, jak místní úřady reagovaly na šíření viru uvnitř svých hranic.

Ilustrační foto Foto: Agustin Marcarian, Reuters
Americký stát Missouri žaluje Čínu kvůli koronaviru

„Čínská vláda lhala světu ohledně nebezpečí a nakažlivosti covid-19, umlčovala ty, kteří upozorňovali na problémy, a učinila jen málo pro to, aby zastavila šíření nákazy,“ píše se v žalobě podané republikánským ministrem spravedlnosti státu Missouri Ericem Schmittem.

Žaloba se rovněž zmiňuje o „nově vznikající teorii ohledně původu viru (...), že byl vypuštěn z Wu-chanského virologického institutu, který jej studoval“. Koronavirus se poprvé u člověka prokázal právě v čínském městě Wu-chan. Teorie o umělém vytvoření viru v posledních týdnech stále častěji rezonuje především v konzervativních amerických kruzích. Světová zdravotnická organizace (WHO) však v úterý prohlásila, že všechny vědecké důkazy nyní nasvědčují tomu, že se virus na lidi přenesl ze zvířat.

Čína se proti podobným obviněním opakovaně brání. „Mezinárodní komunita dokáže překonat tento virus pouze pokud zůstane sjednocená a bude spolupracovat na společném postupu“, uvedl mluvčí čínského ministerstva zahraničí Keng Šuang. „Útočení a snaha o diskreditaci jiných zemí je jednoduše plýtváním času a může stát životy,“ dodal s tím, že koronavirus je „společným nepřítelem lidstva“, jeho je Čína rovněž jednou z obětí.

Žaloba míří kromě vlády v Pekingu a několika místních úřadů také proti Komunistické straně Číny. Americké zákony totiž Američanům i státům zakazují žalovat cizí mocnosti, na politické strany uvnitř států se však toto omezení nevztahuje. Autoři žaloby se tak domnívají, že by mohla mít jejich iniciativa větší šanci na úspěch.

Profesorka práva z kalifornské univerzity Chimene Keitnerová však listu The Guardian řekla, že je podobný právní krok v podstatě bezzubý. Šéfka missourijské Demokratické strany Lauren Gepfordová prohlásila, že se Schmitt snaží žalobou jen zviditelnit při kampani za své znovuzvolení.

Spojené státy evidují přes 825 tisíc lidí s koronavirem a více než 45 tisíc lidí, kteří po nákaze zemřeli. Oba tyto údaje jsou nejvyšší ze všech zemí na světě. Stát Missouri s více než šesti miliony obyvatel zaznamenal od začátku pandemie 6142 nakažených a 229 zemřelých.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků