Hlavní obsah
 

Američané mapují koronavirus v kanalizaci, vylučuje se stolicí

Americká společnost Biobot Analytics představila program, který má mapovat stopy koronaviru SARS-CoV-2 v kanalizaci. Virus způsobující onemocnění Covid-19 totiž podle firmy sídlící ve státě Massachusetts dokáže přežít v komunálním odpadu, napsal populárně-vědecký magazín Popular Mechanics.

 
Američané mapují koronavirus v kanalizaci, vylučuje se stolicí

Ukazuje se, že se SARS-CoV-2 z našeho těla vylučuje stolicí, což znamená, že se shromažďuje v městských kanalizacích.

Tvrdí to nová studie, na které se kromě Biobot Analytics (firma vzniklá ve spolupráci s Massachusettským technologickým institutem MIT) podílely i Harvardova univerzita a bostonská nemocnice Brigham and Women's Hospital.

Firma bude poskytovat některým městským službám ve Spojených státech robotická zařízení, pomocí kterých budou detekovat a sbírat vzorky po dobu více než 24 hodin. Poté budou shromážděná data analyzována a svá zjištění následně společnost oznámí postiženým oblastem.

Pokud bude systém fungovat, vznikne tak podle agentury Reuters dynamická mapa sledující, jak se virus šíří do nových lokalit.

Lépe nákazu odhalit

V USA neprobíhalo testování na přítomnost koronaviru úplně rychle, což ztěžovalo sledování šíření nákazy v komunitě. Toto má být proto podle MIT jedna z aktivit, která by mohla situaci zlepšit a zpřehlednit.

Šance na samotné šíření nákazy skrze kanalizaci je sice mizivá, nicméně vědci zkrátka hledají všemožné způsoby, jak lépe případy nemoci Covid-19 identifikovat a lokalizovat.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků