Hlavní obsah
Nepřeplácíte za energie? S odcházejícím létem přichází nejlepší čas pro změnu dodavatele energií Foto: Bohemia Energy

Nepřeplácíte za energie? S odcházejícím létem přichází nejlepší čas pro změnu dodavatele energií

Kdo by nechtěl za současné nejisté situace a „utahování opasků“ ušetřit ročně několik tisíc korun? Jde to snadno třeba se změnou dodavatele energií. Na tu je s koncem léta nejlepší čas.

Nepřeplácíte za energie? S odcházejícím létem přichází nejlepší čas pro změnu dodavatele energií Foto: Bohemia Energy
Nepřeplácíte za energie? S odcházejícím létem přichází nejlepší čas pro změnu dodavatele energií

Vybrat si obchodníka, od kterého domácnosti nakupují elektřinu či plyn, je možné již čtrnáct let. V průzkumu společnosti Bohemia Energy ale přes 36 procent lidí uvedlo, že vůbec neví, kolik by mohli změnou dodavatele elektřiny či plynu ušetřit. „Víc jak polovina lidí dokonce stále ještě dodavatele nikdy nezměnila. To znamená, že pokud si u svých původních dodavatelů nevyjednali lepší cenu, tak zbytečně energie přeplácí,“ uvádí Libor Holub, obchodní ředitel Bohemia Energy.

Jak začít
Nejdřív si ověřte, jestli máte se stávajícím dodavatelem smlouvu na dobu určitou, nebo neurčitou. Tak budete mít jasno, kdy a za jakých podmínek můžete od smlouvy odstoupit. Abyste zjistili, jak je pro vás případný přechod k jinému dodavateli výhodný, potřebujete fakturu posledního vyúčtování. Přes nezávislé internetové kalkulačky si pak vypočítáte, jakou úsporu vám změna přinese.

 „K porovnání doporučujeme webové stránky Energetického regulačního úřadu nebo portál TZB-info.cz. Tam jednoduše získáte obecné srovnání podle předem daných údajů. Nejlepší je ale zavolat přímo na zákaznickou linku konkrétního dodavatele, kde vám sestaví nabídku na míru,“ říká Libor Holub.

Vše vyřídíte z pohodlí domova

Foto: Bohemia Energy

Až se zima zeptá
A proč měnit dodavatele energií zrovna teď? Většina z nás má smlouvy na dobu neurčitou a měsíční zálohy se vypočítávají z očekávané spotřeby za celý rok. Ta je ale zpravidla nejvyšší v zimních měsících, kdy elektřiny i plynu odebereme nejvíce.

„Přechod od jednoho obchodníka ke druhému trvá v průměru tři až čtyři měsíce. Proto byste neměli váhat a zajistit si výhodnější podmínky co nejdřív. To přinese úspory v zimě, která spolyká nejvíce peněz, protože nejvíc topíme a dlouho svítíme,“ dodává Libor Holub.

Případný přeplatek od původního dodavatele si dobře uschovejte, a to hlavně, když elektřinou nebo plynem topíte. „Jestliže změna dodavatele proběhne v okamžiku, kdy jste na zálohách od posledního vyúčtování zaplatili více, než byla skutečná spotřeba, musíte počítat s tím, že zálohy od nového dodavatele nepokryjí zvýšenou zimní spotřebu do dalšího pravidelného vyúčtování“, vysvětluje Libor Holub. Nižší cena za celkovou roční spotřebu vám ale při dobré volbě nového dodavatele samozřejmě zůstane.

Bohemia Energy umožňuje dokumenty potřebné ke změně dodavatele podepsat vzdáleně, tedy digitálně, přímo na vašem počítači, tabletu či chytrém telefonu.

Foto: Bohemia Energy

Vše vyřídíte z pohodlí domova
Dodavatelé energií zareagovali i na současnou situaci, kdy se všichni snažíme chránit své zdraví a často omezujeme pohyb na veřejnosti. Třeba Bohemia Energy umožňuje dokumenty potřebné ke změně dodavatele podepsat vzdáleně, tedy digitálně, přímo na vašem počítači, tabletu či chytrém telefonu. Všechno můžete sjednat online z pohodlí domova a nemusíte nikam chodit nebo nasazovat roušku.

Kromě ceny a pohodlnosti dejte při změně dodavatele pozor i na stabilitu společnosti a další služby, které pomohou s úsporami. V případě elektřiny a plynu totiž sháníte partnera na delší období a nevyplatí se „naletět“ pouze na jednorázové výhody.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Výběr článků