Hlavní obsah
 

Nevšední trénink: Takhle se chytá kobra holýma rukama

Dokážete si představit, že byste na zahradě natrefili na kobru, nebo že by jedovatý had vylezl po dešti z vaší toalety? Záchranáři v Thajsku řeší podobných případů každoročně tisíce. Aby nebezpečnou situaci zvládli, musejí mít ovšem pořádně natrénováno.

 
Nevšední trénink: Takhle se chytá kobra holýma rukama

Jak takové cvičení vypadá, ukazují záběry z tréninku ve městě Saraburi v centrálním Thajsku.

Snímky, které pocházejí z 31. března, zveřejnily na konci minulého týdne tiskové agentury. Zachycují cvičitele, který ukazuje kolegům, jak správně zacházet s kobrou královskou. Jeden z cvičících záchranářů se ji snaží odchytit holýma rukama, ale jak je vidět, není to nic jednoduchého.

„Trénujeme takto chytání hadů. Během výcviku nebyl zraněn nikdo z našeho týmu, stejně jako se nestala žádná újma kobře. Hada tu chováme právě pro tento trénink,“ popsal pro agenturu AP autor videa záchranář Khun Feam.

V Thajsku uštknou hadi v průměru 10 tisíc lidí ročně. Takřka po každém větším dešti tam volají lidé záchranářům kvůli hadovi, který se objevil na zahradě nebo třeba vylezl ze záchodu.

Kobra královská měří v dospělosti i přes pět metrů a je jedním z nejrozšířenějších nebezpečných hadů v Thajsku. Sice nedisponuje tím nejsilnějším jedem, jaký mohou hadi mít, ale do své oběti je schopný ho vstříknout takové množství, že by to mohlo zabít i slona.

Při běžném setkání se had většinou snaží rychle klidit člověku z cesty, protože je poměrně plachý, ale když se dostane na místo, z kterého nenachází rozumnou možnost úniku a které obývají lidé, je tu problém. Pak nastupují thajští záchranáři a hada odchytnou.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků