Hlavní obsah
Hlístice. Ilustrační snímek Foto: Profimedia.cz

Japonce našli v krku červa. Mohla za to tradiční pochoutka

Když vás škrábe v krku, většinou se jedná o známky nachlazení nebo angíny. To předpokládala i 25letá žena z Tokia. Doktoři ale zjistili, že v jejích mandlích se uhnízdil 4 cm dlouhý červ. Japonští lékaři to uvedli v případové studii v červencovém čísle časopisu The American Journal of Tropical Medicine and Hygiene.

Hlístice. Ilustrační snímek Foto: Profimedia.cz
Japonce našli v krku červa. Mohla za to tradiční pochoutka

Čtyři centimetry dlouhá hlístice Pseudoterranova azarasi, kterou lékaři z tokijské nemocnice St. Luke našli 25leté pacientce v mandlích, zřejmě pocházela ze syrových ryb. Pacientka přiznala, že pět dní předtím, než zašla s bolestmi krku do nemocnice, jedla různé druhy sašimi, tradiční japonské pochoutky v podobě tenkých plátků syrového rybího masa.

Poté, co lékaři téměř 4 centimetry dlouhého a 1 milimetr širokého cizopasníka z levé mandle nedobrovolné hostitelky vytáhli, byla hlístice stále naživu. Nacházela se už v konečném stádiu svého vývoje. Toho dosáhla během pěti dnů, které dělily pacientku od večeře a návštěvy v nemocnici.

V poslední době roste celosvětový počet případů, kdy se tito parazité dostávají do lidských těl. Podle lékařů je na vině právě vzrůstající popularita sašimi a suši obecně, tedy pokrmů, které obsahují syrové maso.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků