Hlavní obsah
 

Banksy zveřejnil video, jak zdobí londýnské metro krysami. Podnik dílo odstranil

Obrázky krys, které britský streetartový umělec a aktivista Banksy nedávno nastříkal na stěny jednoho z vagonů londýnského metra, měly připomínat cestujícím, že kvůli koronaviru mají nosit roušky. Krátce po vzniku však londýnský dopravní podnik graffiti v rámci přísného postupu vůči sprejerům odstranil.

 
Banksy zveřejnil video, jak zdobí londýnské metro krysami. Podnik dílo odstranil

Banksy na svém instagramovém účtu v úterý zveřejnil video, na kterém oblečený v bílé kombinéze, s respirátorem na ústech, ochrannými brýlemi na obličeji a v modrých gumových rukavicích vytváří na stěnách a oknech vozu postavičky krys.

Některé z nich se snáší na padácích z roušek, jiná v této ochraně nosu a úst uvázla, další zase poprskala okno.

Na dveře kabiny řidiče pak světle zelenou barvou nastříkal nápis „Banksy“.

Lidé podle všeho tohoto záhadného umělce, který svoji identitu dlouhodobě tají, pokládali za zaměstnance dopravního podniku. Jeden z nich se ovšem na jeho počínání díval poměrně nedůvěřivě.

Na závěr videa zazní část hitu Tubthumping od kapely Chumbawamba, s jehož textem si Banksy v posledním díle, které nakonec existovalo jen několik hodin, pohrává.

Banksy v metru

Foto: Reuters

Mluvčí londýnského dopravního podniku podle internetového portálu americké televize CNN uvedl, že krysy společnost před několika dny nechala odstranit. Řekl však, že oceňuje Banksyho snahu podporovat lidi v tom, aby v metru nosili roušky, a rád by mu „nabídl vhodnější místo, kde by mohl vytvořit novou verzi svého poselství cestujícím“.

Lidé ve veřejné dopravě v Anglii si musejí nos a ústa zakrývat od půlky června. Banksy na krizi vyvolanou koronavirem v uplynulých měsících reagoval už dvakrát. V dubnu na Instagramu zveřejnil obrázky zachycující, jak na stěny koupelny a toalety nastříkal skupinu řádících krys, které tyto místnosti obracejí vzhůru nohama. Popisek zněl: „Moje žena nesnáší, když pracuju z domova“.

V květnu zase svým obrazem „supersestry“ umístěném poblíž pohotovosti ve Všeobecné nemocnici v Southamptonu poděkoval zdravotníkům starajícím se o nemocné s covidem-19.

O Banksym se ví jen to, že pochází z Bristolu a koncem 90. let se přestěhoval do Londýna. Jméno si udělal svými sociálně kritickými a často i kontroverzními díly.

Banksy zdobí metro.

Foto: Reuters

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků