Hlavní obsah

Toshiba představila netbook s LED podsvícením a Windows XP

Když se loni rozhodoval Asus, zda vyrábět kompaktní a přitom levný notebook, nikdo ještě netušil, že bude zanedlouho nejžádanějším přenosným přístrojem na trhu. Netbook Asus EEE se tak brzy stal vzorem i pro ostatní výrobce. Na pole miniaturních netbooků nyní vstupuje i Toshiba s modelem NB100.

Toshiba představila netbook s LED podsvícením a Windows XP

Černý netbook Toshiba NB100 obsahuje předinstalovaný operační systém Windows XP Home.

Stejně jako většina ostatních mininotebooků je i novinka postavena na platformě Intel s použitím procesoru Atom.

Srdcem přístroje je nízkonapěťový procesor Intel Atom N270 s frekvenci 1600 MHz. Rychlý chod systému Windows XP by měla zajistit operační paměti typu DDR2 o kapacitě 1024 MB.

V netbooku je k dispozici klasický 120 GB pevný disk. Do kompaktního těla zařízení se už bohužel nevešla vypalovací mechanika. Tento problém je však možné vyřešit pomocí externí mechaniky (více se dozvíce zde).

:. Netbook Toshiba NB100 Foto: Archiv

O dostatečný grafický výkon se stará integrovaný čip Intel GMA950 se sdílenou pamětí. Ten zobrazuje všechny informace na LCD displeji s LED podsvícením. Panel nabídne rozlišení 1024 x 600 pixelů.

Samozřejmostí je také výbava čítající bezdrátovou kartu WiFi, rozhraní BlueTooth, čtečka paměťových karet a dokonce i malá webkamera.

Na jedno nabití by podle specifikací výrobce měl stroj vydržet pracovat tři a půl hodiny. Pořizovací cena netbooku jen mírně převyšuje hranici deseti tisíc korun.

Co bylo kdysi: Asus Eee byl první miniaturní netbook

Když se loni rozhodoval Asus, zda vyrábět kompaktní a přitom levný notebook, nikdo ještě netušil, že bude zanedlouho nejžádanějším přenosným přístrojem na trhu. Firma jej vybavila poměrně krkolomným názvem Eee (ze zkratky Easy to learn, easy to work and easy to play). Více se dozvíte zde.

 

 

:. Notebook Asus eee je jedním z nejmenších notebooků na celém světě. Foto: Novinky

Anketa
Vlastníte netbook?
ano
53.4 %
uvažuji o něm
23.6 %
ne
23 %
Celkem hlasovalo 3775 čtenářů.

Technologie Intel Atom

Procesor Intel Atom je nejčastěji osazován do miniaturních netbooků. Jeho výkon není příliš vysoký, porovnávat jej můžeme s procesory Pentium III, které se prodávaly v roce 2000. Ve většině netbooků se procesory rodiny Atom s frekvencí 1600 MHz přesto zabydlely, neboť nabídnou nízkou spotřebu, která se příjemně promítne do výdrže notebooku při práci na baterii. Ta je až 30krát nižší, než u dnešních počítačových sestav.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků