Hlavní obsah
MacBook Pro 13 (2020) Foto: archív výrobce

S nejtenčím notebookem od Applu dorazí také výkonná varianta

Už příští týden v pátek by se měl začít prodávat nejtenčí notebook s logem nakousnutého jablka MacBook Air. Ten dorazí na pulty obchodů i s výkonnější posilou, ve stejný den totiž začne také prodej výkonnějšího modelu MacBook Pro 13. Obě novinky se pochlubí především novým čipem Apple M1.

MacBook Pro 13 (2020) Foto: archív výrobce
S nejtenčím notebookem od Applu dorazí také výkonná varianta

MacBook Pro 13 vždycky cílil na náročné uživatele, a to i v základních verzích. Na tom se nemá nic změnit ani u čerstvě odhalené novinky, která si odbyla premiéru tento týden. Stroj používá stejně jako předchůdce 13,3palcovou obrazovku, která nabízí rozlišení 2560 x 1600 pixelů a technologii TrueTone.

Mezi další vylepšení MacBooku Pro patří klávesnice Magic Keyboard, kterou se chlubí i nový MacBook Air. Zdokonalený nůžkový mechanismus s 1mm zdvihem umožňuje pohodlné a tiché psaní s přesnou odezvou. Šipky v uspořádání do obráceného T usnadní projíždění řádků kódu, procházení tabulek i hraní her. Samozřejmostí je podsvícení jednotlivých kláves.

Druhý displej

Přímo nad klávesnicí se nachází druhý displej, který Apple nazývá Touch Bar. Ten obsahuje čtečku otisků prstů a může sloužit k ovládání hlasitosti a některých multimediálních funkcí notebooku, zároveň ale také k celé řadě dalších činností – jeho funkčnost se totiž mění podle aplikací, ve kterých se používá.

Všechna tato vylepšení nicméně nabízela i předchozí generace, která je již několik měsíců v prodeji. Hlavním rozdílem je proti ní přítomnost nového čipu M1, který vyrobil samotný Apple. Americký počítačový gigant tvrdí, že novinka je revoluční. Doposud totiž počítače potřebovaly hned několik čipů, zatímco novinka zvaná Apple M1 integruje hned několik čipů do jediného – procesorovou jednotku, grafické jádro, neurální engine a zároveň i paměťovou část.

MacBook Pro 13 (2020)

Foto: archív výrobce

Procesor s logem nakousnutého jablka by měl nabídnout nejlepší poměr výkonu/spotřeby na celém trhu. Je údajně až třikrát úspornější proti konkurenčním čipům, kterými jsou aktuálně vybaveny stolní počítače a notebooky. V praxi by se to mělo projevit delší výdrží MacBooků a nižší spotřebou stolních PC s logem nakousnutého jablka. Na reálné testy výkonu si budeme muset ale ještě počkat.

Podobně jako u MacBooku Air mohou případní zájemci vybírat mezi dvěma provedeními, které se liší kapacitou úložiště. Za 38 990 Kč dostanou 256GB disk, za 44 990 Kč pak 512GB jednotku. Aktuálně jsou všechny novinky k mání v rámci předobjednávky, prodej oficiálně odstartuje až příští týden v pátek.

MacBook Pro 13 (2020)

Foto: archív výrobce

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků