Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: mif, Novinky

Nejvýkonnější český superpočítač se bude jmenovat Karolina

Z více než 5000 návrhů vzešlo nové jméno pro nejvýkonnější superpočítač v Česku – jeho instalace již začala v Národním superpočítačovém centru IT4Innovations při Vysoké škole báňské-Technické univerzitě Ostrava (VŠB-TUO). Extrémně výkonný stroj dostane jméno Karolina.

Ilustrační foto Foto: mif, Novinky
Nejvýkonnější český superpočítač se bude jmenovat Karolina

Lidé mohli zaslat své návrhy do poloviny prosince loňského roku. Není bez zajímavosti, že jména předchozích superpočítačů souvisela s někdejšími doly v Ostravsko-karvinském revíru – Anselm, Salomon a Barbora.

„Jsem rád, že je tradice v případě Karoliny dodržena. Jméno Karolina odkazuje k dalšímu z dolů v Ostravsko-karvinském revíru, který Salomon Rothschild pojmenoval po své manželce Caroline. Ostatně koksovnu Karolinu stojící v samém centru Ostravy až do 80. let si mnoho z nás ještě živě vybavuje a s Ostravou neodmyslitelně spojuje,“ prohlásil Vít Vondrák, ředitel IT4Innovations.

Mezi nejčastěji nominovanými jmény se podle jeho slov objevovala jména mytických či fiktivních osob – Golem, Bivoj, Cimrman, Perun či Sheldon. Ale také známých vědců a myslitelů (Amos, Albert) nebo míst a bývalých dolů v Moravskoslezském kraji (Ema, Landek, Odra, Karolina).

Karolina by měla být spuštěna v polovině roku a stane se nejvýkonnějším superpočítačem v ČR s ambicí umístit se do 10. příčky v Evropě a 50. příčky na světě. Výkon superpočítače bude činit 15,2 PFlop/s. Díky tomu by měl být schopen za pár hodin spočítat stejně náročnou úlohu, která by jinak extrémně výkonným domácím počítačům trvala celý rok.

Obrovskému výpočetnímu výkonu odpovídají i použité součástky. Monstrózní stroj bude pohánět více než 100 000 procesorových jader a 250 TB operační paměti. K dispozici bude dále více než 3,8 milionu CUDA jader, 240 000 tensorových jader akcelerátorů NVIDIA A100 Tensor Core GPU s celkově 22,4 TB superrychlé HBM2 paměti. Samozřejmostí je i rychlá disková kapacita s výkonem 1 TB/s.

Více se o novém ostravském superpočítači, jehož pořizovací cena činí 14,86 milionu eur (400,85 milionu korun), dozvíte v našem dřívějším článku. [celá zpráva]

Ostravský superpočítač se bude skládat z šesti hlavních částí:
Z univerzální části pro tradiční numerické simulace, kterou bude tvořit 720 počítačových serverů s celkovým teoretickým výpočetním výkonem 3,8 PFlop/s,
akcelerované části tvořené 70 servery, přičemž každý z nich bude osazen 8 GPU akcelerátory s celkovým teoretickým výpočetním výkonem 11 PFlop/s pro standardní HPC simulace a až 150 PFlop/s pro výpočty umělé inteligence,
části navržené pro zpracování rozsáhlých datových souborů poskytující až 24 TB sdílené paměti a výkonem 74 TFlop/s,
36 serverů s celkovým výkonem 131 TFlop/s vyhrazených k poskytování cloudových služeb,
vysokorychlostní sítě, která bude sloužit jak k propojení všech částí dohromady, tak i k propojení jednotlivých serverů rychlostí až 200 Gb/s,
rychlého datového úložiště, které poskytne kapacitu více než 1 PB pro vysokorychlostní ukládání uživatelských dat rychlostí až 1 TB/s, zejména pro simulace i výpočty v oblasti náročné datové analýzy a umělé inteligence.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků