Hlavní obsah
Ilustrační foto. Foto: Novinky

Nejvýkonnější český superpočítač bude stát v Ostravě

V Ostravě bude stát nejvýkonnější český superpočítač. Národní superpočítačové centrum IT4Innovations kvůli tomu podepsalo již minulý měsíc smlouvu o nákupu s Evropským společným podnikem pro vysoce výkonnou výpočetní techniku (EuroHPC JU) a společností Hewlett Packard Enterprise (HPE), která systém dodá. Nový superpočítač bude sloužit akademické obci, ale také průmyslovým podnikům.

Ilustrační foto. Foto: Novinky
Nejvýkonnější český superpočítač bude stát v Ostravě

„IT4Innovations se dlouhodobě etabluje jako přední výzkumné, vývojové a inovační centrum v oblasti vysoce výkonného počítání, datových analýz a umělé inteligence s výbornou reputací v rámci celé Evropy. Věřím, že pořízením tohoto systému se pozice IT4Innovations coby významného evropského superpočítačového centra ještě více upevní a zároveň naší univerzitě přinese zajímavé projekty jak vlastních, tak externích uživatelů z akademické obce či průmyslových partnerů,“ prohlásil Václav Snášel, rektor VŠB – Technické univerzity Ostrava.

Nejvýkonnější český superpočítač, který nalezne domov ve třetím největším městě České republiky, bude disponovat výkonem 15,2 PFlop/s. Díky tomu by měl být schopen za pár hodin spočítat stejně náročnou úlohu, která by jinak extrémně výkonným domácím počítačům trvala celý rok.

Obrovskému výpočetnímu výkonu odpovídají i použité součástky. Tento monstrózní stroj bude pohánět více než 100 000 procesorových jader a 250 TB operační paměti. K dispozici bude dále více než 3,8 milionu CUDA jader, 240 000 tensorových jader akcelerátorů NVIDIA A100 Tensor Core GPU s celkově 22,4 TB superrychlé HBM2 paměti. Samozřejmostí je i rychlá disková kapacita s výkonem 1 TB/s.

Stamilionová investice

S ohledem na nabízený výkon pravděpodobně nikoho nepřekvapí, že celý stroj vyjde ve srovnání i s těmi nejlepšími domácími počítači mnohonásobně dráž. Stát bude 14,86 milionu eur, tedy v přepočtu 400,85 milionu korun.

Z této částky 35 procent nákladů (5,13 milionu eur) bude uhrazeno prostřednictvím společného evropského podniku EuroHPC JU. Zbývající náklady ve výši 9,73 milionu eur budou financovány prostřednictvím Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání (OP VVV) za podpory zdrojů Evropských strukturálních a investičních fondů.

Instalace a zprovoznění tohoto unikátního výpočetního systému se plánuje na první čtvrtletí roku 2021 a jeho služba vědě, průmyslu i společnosti se plánuje až do roku 2025. Jeho celkové provozní náklady v letech 2021 až 2025 se odhadují na 14 milionů eur.

Ostravský superpočítač se bude skládat z šesti hlavních částí:
univerzální část pro tradiční numerické simulace, kterou bude tvořit 720 počítačových serverů s celkovým teoretickým výpočetním výkonem 3,8 PFlop/s,
akcelerovaná část tvořená 70 servery, přičemž každý z nich bude osazen 8 GPU akcelerátory s celkovým teoretickým výpočetním výkonem 11 PFlop/s pro standardní HPC simulace a až 150 PFlop/s pro výpočty umělé inteligence,
část navržená pro zpracování rozsáhlých datových souborů poskytující až 24 TB sdílené paměti a výkon 74 TFlop/s,
36 serverů s celkovým výkonem 131 TFlop/s vyhrazených k poskytování cloudových služeb,
vysokorychlostní síť, která bude sloužit jak k propojení všech částí dohromady, tak i k propojení jednotlivých serverů rychlostí až 200 Gb/s,
rychlé datové úložiště poskytne kapacitu více než 1 PB pro vysokorychlostní ukládání uživatelských dat rychlostí až 1 TB/s, zejména pro simulace i výpočty v oblasti náročné datové analýzy a umělé inteligence.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků