Hlavní obsah
 

Boj o nejlepší televizní konzoli

Letos před Vánocemi se budou rvát o přízeň hráčů společnosti Microsoft a Sony, na pulty obchodů chystají nové herní konzole. V minulém týdnu se přitom již americký softwarový gigant pochlubil celou řadou informací o chystaných konzolích.

 
Boj o nejlepší televizní konzoli

Původně to vypadalo, že Microsoft přijde na trh s jednou konzolí. Nakonec ale budou dvě. Špičkový Xbox Series X, který se má stát nejvýkonnějším televizním systémem na světě, doprovodí na pulty obchodů také levnější verze Series S.

Originální design

Oba nové Xboxy budou mít úplně odlišný design než předchůdce. Xbox Series X je daleko rozměrnější a má tvar věže tyčící se směrem vzhůru. Konzoli ovšem bude možné položit vedle TV i naležato. Přesto ale zabere více místa než současná generace.

Představení levné konzole Xbox Series S

Video: archív výrobce

Levnější novinka bude sněhově bílá a na boku bude mít černý kruh, který slouží jako větrací otvory. Z jediného zveřejněného snímku působí tato konzole skutečně kompaktně, je velká zhruba tak, jako kdybyste na sebe postavili dva oficiální gamepady.

Srdcem konzole Xbox Series X bude osmijádrový procesor z dílny AMD s architekturou Zen 2, který se dovede rozpálit až na 3,8 GHz. Půjde přitom o čip s 16 vlákny. Nedílnou součástí celého čipsetu bude také integrovaný grafický čip postavený na architektuře AMD RDNA 2, který nabídne frekvenci až 1,825 GHz. Grafika by tak měla být v praxi zhruba o 20 % výkonnější než AMD Radeon RX 5700 XT.

Vyšší výkon nabídne Xbox, PlayStation láká na exkluzivní hry.

Počítá se také s 16 GB paměti typu GDDR6, která bude rozdělena na dvě části, konkrétně na rychlejší a pomalejší. 10 GB nabídne propustnost 560 GB/s a zbylých 6 GB jen 336 GB/s. Podtrženo, sečteno – Xbox Series X nabídne výkon 12 TFLOPS.

Případní zájemci mohou počítat také s velmi rychlým úložištěm. Konkrétně bude Xbox Series X vybaven NVMe SSD s kapacitou 1 TB. Výrobce se navíc zajímavě vypořádal i s případnou rozšiřitelností, konzole totiž bude využívat speciální proprietární 1TB SSD od Seagatu, které se bude připojovat pomocí speciálního konektoru pro zachování co nejvyšší přenosové rychlosti.

Oba nové Xboxy vedle sebe (vlevo je verze Series X)

Foto: archív výrobce

Prodej začne v listopadu

Obě novinky se na pultech tuzemských obchodů objeví 10. listopadu, předobjednávky odstartují již 22. září. Očekává se, že stejně jako u předchozích generací bude poptávka převyšovat nabídku. Kdo si tedy bude chtít dopřát konzoli pod vánoční stromeček, neměl by s objednávkou otálet.

Příjemným překvapením je především cena vlajkové lodi Xbox Series X. Za tu případní zájemci zaplatí podle oficiálních informací českého zastoupení 13 499 Kč. Levnější verze Xbox Series S bude stát 7999 Kč.

Nový Xbox Series X se začne prodávat před Vánocemi

Video: archív výrobce

Konkurenční konzole od Sony se bude také nabízet ve dvou různých provedeních, podle neoficiálních informací je start prodeje naplánován na sobotu 14. listopadu. Klasický PlayStation 5 bude údajně stát 499 eur (13 300 Kč). Verze bez optické mechaniky bude levnější, případní zájemci za ni zaplatí 399 eur, tedy v přepočtu 10 650 Kč.

Je nutné zdůraznit, že vedení Sony zatím oficiálně ceny konzolí nepotvrdilo. A totéž platí také o zahájení prodeje.

Sázka na originální hry

PlayStation 5 bude stavět na upraveném procesoru AMD s architekturou Zen 2, který nabídne 8 jader a 16 pracovních vláken. U něj bude frekvence proměnlivá, přičemž maximální hodnota bude 3,5 GHz.

V případě grafického jádra označuje výrobce architekturu jako Custom RDNA 2. Důležité je nicméně to, že poběží až na frekvenci 2,23 GHz. Výrobce přitom počítá s tím, že tyto součástky by měly dát dohromady výkon přesahující 10,2 TFLOPS. Počítá se s 16 GB pamětí typu GDDR6 (256-bit) s propustností 448 GB/s.

Konzole by tak v praxi měla stačit na hraní v rozlišení 4K, a to při 60 snímcích za sekundu. Počítá se také s tím, že bude obsahovat speciální ray tracing jádra, díky nimž nabídnou jednotlivé hry dechberoucí grafiku. Lákadlem by u PlayStationu 5 měla být plejáda exkluzivních titulů.

PlayStation 5

Foto: archív výrobce

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků