Hlavní obsah
Jubilejní doména s pořadovým číslem 1 200 000 byla zaregistrována ve čtvrtek ve 12:48. Foto: Profimedia.cz

Za deset let přibylo půl milionu domén .cz

Počet registrovaných internetových domén s koncovkou .cz se za posledních deset let zvýšil o více než půl milionu na 1,329 milionu. Spolu s nasyceností trhu přírůstky celkového počtu v posledních letech klesají. Loni byl nárůst 11 000 domén, o rok dříve 16 000. Ještě v roce 2016 byl nárůst o 50 000 nových jmen. Vyplývá to z údajů doménového sdružení CZ.NIC. Před 35 lety byla zaregistrovaná první internetová doména nejvyššího řádu .com.

Jubilejní doména s pořadovým číslem 1 200 000 byla zaregistrována ve čtvrtek ve 12:48. Foto: Profimedia.cz
Za deset let přibylo půl milionu domén .cz

Celkem 93 procent držitelů domén .cz je z České republiky. Podle regionálního rozložení jejich adres je na prvním místě Praha (403 453), poslední byl Karlovarský kraj (15 232). Mimo území Česka tvoří největší skupinu držitelé ze Slovenska, Německa a Spojených států amerických.

Loni se také potvrdil stoupající trend v počtu domén zabezpečených technologií DNSSEC, která zvyšuje bezpečnost systému. Počet takto zabezpečených domén se zvýšil o pět procent na 787 187. V pravidelném tempu roste i počet domén s podporou internetového protokolu IPv6, kterých je nyní 32 procent.

Až 78 procent držitelů má registrovanou jednu doménu, přičemž nejčastěji má doména devět znaků. Z hlediska obsahu jsou ze 41 procent využívány k firemní prezentaci.

Koncovka .cz je v České republice nejvyužívanější doménou nejvyšší úrovně. V roce 1997 byla uvolněna poměrně přísná pravidla registrace a domény mohly nově registrovat i fyzické osoby. O deset let později nasadilo sdružení CZ.NIC vlastní systém pro správu a registraci domén FRED, který registrační proces výrazně zrychlil a také zlevnil.

Internetové domény se na území Česka registrují od začátku 90. let. Tehdy to byly dnes již neexistující domény .cs. Registraci domén mělo na starosti výpočetní centrum při VŠCHT v Praze. Česká doména .cz přišla s rozpadem Československa v roce 1993, kdy zároveň zanikla koncovka .cs. V té době pokrýval správce domény i náklady na provoz registračního systému, registrace a užívání doménových jmen druhé úrovně byly bezplatné. V září 1999 správu domén převzalo sdružení internetových firem CZ.NIC.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků