Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Petr Horník, Právo

Evropská komise chce pravidla pro bezpečné sdílení dat

Evropská komise (EK) tento týden představila obrysy plánu, jak zajistit bezpečné a efektivní digitální propojení Evropské unie. Počítá mimo jiné s vytvořením pravidel pro sdílení dat mezi firmami a úřady či s budováním rychlých sítí či velkokapacitních úložišť. Komise hodlá rovněž podporovat širší využívání umělé inteligence. Chce jej však zároveň regulovat, aby neomezovalo práva lidí.

Ilustrační foto Foto: Petr Horník, Právo
Evropská komise chce pravidla pro bezpečné sdílení dat

Brusel již delší dobu chystá podmínky pro vznik jednotného digitálního trhu, který by reagoval na postupný přesun ekonomiky do virtuálního světa.

"Plán má ambici vytyčit digitální budoucnost Evropy. Zahrnuje vše od kybernetické bezpečnosti po kritickou infrastrukturu, od digitálního vzdělávání po dovednosti, od demokracie po média," uvedla předsedkyně EK Ursula von der Leyenová. Zveřejněná strategie však neobsahuje návrhy konkrétních závazných pravidel, ale spíše vytyčuje cestu, kterou se komise chce v příštích měsících a letech ubírat.

Za stěžejní považuje komise vytvoření podmínek pro efektivní proudění dat mezi firmami, mezi soukromým sektorem a úřady či mezi jednotlivými státy. To by nemělo být na úkor ochrany citlivých osobních údajů či konkurenčního prostředí.

"Naše společnost tvoří velké množství průmyslových a veřejných dat, které změní způsob, jímž tvoříme, spotřebováváme a žijeme. Chci, aby evropské podniky včetně těch malých a středních měly k těmto datům přístup, z čehož budou profitovat Evropané," uvedl komisař pro jednotný trh Thierry Breton.

Lepší výměna dat podle EK lidem umožní například v reálném čase získávat informace o zpoždění vlaků a dalších dopravních prostředků. Usnadní vytváření klimatických modelů či varování před přírodními katastrofami. Důležitou oblastí je také možné budoucí přeshraniční používání virtuálních měn jednotlivých států či vytváření digitální identity obyvatel.

Objem dat naroste s příchodem 5G

EK očekává, že se do roku 2025 světový objem digitálních dat proti předloňsku zpětinásobí na 175 zetabytů, k čemuž přispěje budování sítí páté generace (5G). Hodnota digitální ekonomiky EU by do té doby měla proti roku 2018 vzrůst téměř trojnásobně na více než 800 miliard eur (přes 20 bilionů korun), což je téměř šest procent HDP 27 unijních zemí.

Komise tento týden vedle digitální strategie představila takzvanou bílou knihu vytyčující cíle spojené s "důvěryhodným využíváním umělé inteligence". Unijní exekutiva chce podporovat rozšiřování samočinných systémů, které má ale doprovodit systém regulací bránících diskriminaci obyvatel EU.

Obavy o soukromí a bezpečí

Podle místopředsedkyně EK pro digitální agendu Margrethe Vestagerové chce Brusel zajistit, aby v budoucnu firmy i lidé profitovali z datového propojení a práce vyspělých strojů bez obav o své soukromí či bezpečí. "Ať už to znamená bezpečnější a méně znečišťující jízdu autem díky propojeným automobilům nebo zachraňování životů pomocí zapojení umělé inteligence do lékařských zobrazovacích metod," uvedla příklady Vestagerová.

Používání umělé inteligence se stává čím dál běžnější v oborech, jako je finančnictví, zdravotnictví, vzdělávání či právo. Europoslanci minulý týden vyzvali komisi, aby zajistila její transparentní a odpovědné využívání. Obavy se týkají například provozu aut bez řidiče či automatizovaného výběru uchazeče o práci, při němž by mohly být na základě algoritmu znevýhodněny ženy apod.

Revoluce jménem 5G

5G změní úplně všechno – a půjde o mnohem dramatičtější změny než ty, které si spojujeme s nástupem bezdrátových technologií. Standard 5G totiž nebude sloužit pouze pro připojení počítačů a mobilů k internetu. Využívat jej budou i chytré přístroje, které se postupně zabydlují v tuzemských domácnostech.

Nová generace mobilního internetu najde uplatnění například v dopravě, virtuální realitě, sportu, ale také v oblasti zdraví.

Stejně tak se k 5G sítím budou připojovat chytré pračky a ledničky, ale například také autonomní automobily – pro jejich rozvoj je rychlé a stabilní připojení k internetu na cestách klíčové.

I když se tak 5G může zdát pouze jako další mobilní standard, ve skutečnosti budou jeho přínosy daleko větší. Pátá generace mobilních sítí zpřístupní podle studií Ericssonu vysokorychlostní internet až pro miliardu lidí a zařízení. A co víc, umožní rozmach moderních technologií.

Podle návrhu komise by měly mít úřady možnost kontrolovat algoritmy řídící inteligentní stroje stejně jako dnes testují spotřební zboží. EK by rovněž chtěla zahájit diskusi o tom, zda v budoucnu umožnit regulované využívání technologie rozpoznávání obličejů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků