Hlavní obsah
Ilustrační snímek Foto: Profimedia.cz

Stavby domů v posledních měsících podražily

Stavby rodinných domů v posledních měsících zdražily. Patrné to je na unifikovaných projektech, které se prodávají už od loňského léta. Nejsou individuálně na míru, ale jsou typizované.

Ilustrační snímek Foto: Profimedia.cz
Stavby domů v posledních měsících podražily

Projekt od zavedené české společnosti na pětipokojový dům s 208 podlahovými metry plus dvougaráží a technickou místností určený zejména do svahu a ve třech nadzemních podlažích ještě před třemi čtyřmi lety počítal s tím, že jde postavit za částku kolem pěti milionů.

Nyní kalkulace startuje na šesti milionech jako na minimu a u doporučeného standardu je odhad na 8,3 milionu korun, přičemž se jako minimální náklad na stavební materiály počítá se sumou 5,2 milionu korun.

Nejlevnější zděný domek, bungalov o čtyřech pokojích a necelých 80 metrech užitné plochy, jde například podle projektů Bohemia Eurolines postavit (bez nákladů na pozemek a jeho zasíťování) od bezmála dvou milionů, ale to je hodně nízká laťka i v případě, že stavba se dělá svépomocí.

Doporučený standard atakuje třímilionovou hranici. U bungalovu s pěti pokoji a 127 metry, který je v projektech novinkou, už svépomoc začíná na bezmála třech milionech, a pokud má jít o doporučený standard, kalkulují projektanti o milion více.

To všechno jsou však podle stavbařů, kteří se k tomu Právu vyjadřovali už minulý týden, tedy ještě před vládními restrikcemi kvůli koronaviru, předpokládané rozpočty od stolu: stavby nad projekt prodražují čekací lhůty, dodavatelské potíže, potíže s řemeslníky, a právě i růst reálných cen materiálů, který je rychlejší, než projektanti počítají.

Ke každému projektu obecně proto realita vychází o zhruba třicet procent více. A stavba se většinou dvakrát více prodlouží nad „papírový plán“.

„Prováděl jsem náročnou rekonstrukci řadového domu v Praze. Všechno bylo do detailu namalované a spočítané, stavbu realizovala zavedená firma, s níž jsem měl vynikající zkušenosti z dřívějška. A stejně vše bylo jinak,“ popisuje čtyřicetiletý pan Vladimír z Prahy 6. Stavba se z půl roku protáhla na bezmála rok, náklady plán přesáhly o více než čtyři miliony.

„Vím, že i když ceny parcel a obecně nemovitostí v Praze rostou, tak i kdybych dům třeba za pět let prodával, tak nikdy nedostanu zpět to, co jsem do něho vložil,“ uznává.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků