Hlavní obsah
Ilustrační snímek Foto: Profimedia.cz

Občasnou kancelář doma by uvítala většina lidí

Většina lidí z kanceláří by i po ukončení omezení kvůli epidemii koronaviru ráda alespoň občas pracovala z domova. Ukázal to nedávný průzkum mezinárodní realitní společnosti Colliers.

Ilustrační snímek Foto: Profimedia.cz
Občasnou kancelář doma by uvítala většina lidí

Podle ankety by 82 procent lidí po zažehnání krize chtělo i nadále pracovat alespoň jeden den v týdnu z domu. Z těch, kteří před krizí z domova nikdy nepracovali, by chtělo v budoucnu pracovat na dálku alespoň jeden den v týdnu 71 procent.

Větší část týdne by ale lidé přece jen trávili na pracovištích, mimo jiné kvůli snazší spolupráci s kolegy. Celkem 49 procent respondentů uvedlo, že by chtělo pracovat průměrně jeden až dva dny v týdnu na dálku, zatímco 32 procent by chtělo pracovat tři nebo více dní v týdnu na dálku a 19 procent by chtělo pracovat vzdáleně po dobu kratší než jeden den v týdnu.

Průzkum také odhalil, že zkušenosti s prací z domova se lišily mezi těmi, kteří mají doma děti, a těmi, kteří žijí sami nebo mají spolubydlící. Celkem 33 procent respondentů uvedlo, že při práci z domova jsou více rozptylováni. Nejvíc je rozptylovaly děti a pak i další lidé v domácnosti a domácí zvířata.

Z ložnice i kuchyně

Doma lidé pracují nejen v obývácích a pracovnách. V anketě 17 procent uvedlo jako místo práce ložnici a 15 procent kuchyni. Většina z těch, kteří žijí sami, se rozhodla pracovat ze svých obývacích pokojů, ale většina lidí s dětmi pracovala z uzavřené místnosti věnované práci.

Polovina dotázaných (53 procent) se domnívá, že se jejich produktivita v důsledku práce z domova nezměnila, 24 procent naopak uvedlo její zvýšení. Téměř čtvrtina lidí ale řekla, že se jejich produktivita snížila.

Více než polovina tázaných se domnívá, že je schopna provádět individuální, soustředěnou práci lépe nebo mnohem lépe z domova než v kanceláři.

„Domníváme se, že tento poznatek bude mít významný dopad na požadavky firem na kancelářský prostor,“ podotkla Jana Vlková z tuzemského zastoupení Colliers.
Nicméně 58 procent respondentů věří, že jsou v prostředí kanceláře lépe schopni spolupracovat s kolegy.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků