Hlavní obsah
Ilustrační snímek Foto: Profimedia.cz

Bydlení ve vlastním je prioritou, kvůli pandemii je ale těžší ho získat

Drtivá většina Čechů upřednostňuje vlastní bydlení před pronájmem. Ovšem dva ze tří si v současné době myslí, že kvůli šíření nemoci covid-19 a přijatým opatřením bude složité ho získat. Navíc koronakrize už třetině Čechů jejich situaci s bydlením zkomplikovala.

Ilustrační snímek Foto: Profimedia.cz
Bydlení ve vlastním je prioritou, kvůli pandemii je ale těžší ho získat

Výrazná preference vlastního bydlení před pronájmy je pro Čechy typická. V Evropě například oproti Německu patříme mezi země, kde naprostá většina domácností bydlí ve vlastním domě či bytě.

Oblibu vlastního bydlení potvrdil i průzkum služby Instant Research pro společnost Generali Investments (GI), jehož výsledky ukázaly, že takto smýšlí 92 procent Čechů.

Ovšem dvě třetiny z těch, kteří si vlastní byt nebo dům teprve chtějí pořizovat, mají strach, že kvůli koronakrizi to pro ně bude ještě složitější než dříve. Pesimističtí jsou v tomto ohledu především Jihočeši, tyto obavy sdílí dokonce čtyři pětiny z nich. Naopak v Olomouckém kraji je to pouze 37 procent lidí.

Každý dvacátý respondent už musel koupi odložit, na Pardubicku dokonce každý desátý. Dalších osm procent respondentů napříč ČR uvedlo, že nebudou vůbec schopni na vlastní bydlení šetřit, ve Zlínském kraji je to dokonce 17 procent.

Bude na nájem či na splátky?

Každý třetí oslovený v průzkumu přiznal, že mu koronavirová krize a s ní související pokles ekonomiky zkomplikovaly situaci s bydlením. Šest lidí ze sta už nyní nemá na placení nájmu či splátky hypotéky. Více než pětina lidí se bojí, že jim stejný problém hrozí v blízké budoucnosti.

Při pohledu na jednotlivé kraje je znát, že situaci s bydlením lidé prožívají různě. Například téměř desetina Pražanů má už teď problém platit nájem a každý zhruba šestý až sedmý se bojí, že k tomu dojde v budoucnosti. V Královéhradeckém kraji  má zase pětina lidí obavy, jestli vůbec bude schopná splácet hypotéku.

Navzdory nepříznivé ekonomické situaci ale zatím o snížení nájmu své pronajímatele požádalo pouhých šest procent respondentů napříč republikou. Nejvíc nájemců, třetina z nich, se pokusilo jeho výši usmlouvat v Karlovarském kraji. Všichni zdejší respondenti navíc uvedli, že majitel na jejich návrh přistoupil. Přísní naopak byli pronajímatelé v Praze, kteří vyšli vstříc pouze polovině žádostí, a to navíc jen částečně.

Z nároků slevují

Každý třetí oslovený přiznal, že v důsledku zhoršení ekonomické situace kvůli pandemii koronaviru musel slevit ze svých nároků na bydlení. Každý osmý je například ochotný bydlet v menším, téměř desetina lidí snížila své standardy na stav nemovitosti a každý dvacátý slevil z nároků na energetický štítek bydlení.

Na poptávku Čechů po bytech a domech budou mít vliv i změny v jejich pracovním životě. Zhruba každý čtvrtý v současnosti pracuje minimálně částečně z domova, v Praze jsou to dokonce dvě pětiny lidí.

„Dá se očekávat, že se změny postupně propíšou nejen do trhu s kancelářskými prostory, ale právě i do poptávky po rezidenčním bydlení, protože lidé už nebudou tak vázaní každodenním dojížděním do práce,“ uvedl Marek Bečička z GI.

Anketa
Bydlíte ve vlastním, nebo v pronájmu?
Ve vlastním bytě
40.4 %
Ve vlastním domě
30.6 %
V pronájmu
29 %
Celkem hlasovalo 1944 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků