Hlavní obsah
Moravská Nová Ves 26.6.2021 Foto: Novinky

Zemědělské škody po tornádu dosáhly 1,5 miliardy korun, oznámilo ministerstvo

Zemědělské škody, které způsobilo v Česku v noci ze čtvrtku na pátek tornádo, činí 1,5 miliardy korun. Jako předběžný odhad to uvedlo ministerstvo zemědělství v návrhu pomoci zemědělcům. Vládě nyní ministerstvo předloží dokument, podle něhož by mohlo zemědělce odškodnit v rámci krizového programu. Podpora by mohla podle předkládací zprávy dosáhnout až 100 procent prokázaných škod.

Moravská Nová Ves 26.6.2021 Foto: Novinky
Zemědělské škody po tornádu dosáhly 1,5 miliardy korun, oznámilo ministerstvo

„Na základě prvotního předběžného šetření v místě katastrofy na Hodonínsku, Břeclavsku a v okolí obce Stebna ze strany regionálních zemědělských nevládních organizací a dozorových orgánů ministerstva zemědělství došlo k výraznému poškození porostů trvalých kultur; zejména chmelnic, vinic a ovocných sadů, společně s výraznými škodami na porostech zeleniny,” píše úřad.

Uhynula také hospodářská zvířata a byly zničeny výrobní haly.

U škod způsobených přírodními pohromami a jinými mimořádnými událostmi může být podpora až stoprocentní. U škod způsobených nepříznivými povětrnostními jevy pak může dosáhnout až 80 procent.

Bouře spojená s tornádem a krupobitím prošla obcemi na Hodonínsku a Břeclavsku ve čtvrtek večer.

Nejvíce postižené jsou obce Moravská Nová Ves, Mikulčice, Hrušky a Lužice. Potvrzeno bylo šest obětí na životě, další lidé byli zraněni. Řada obyvatel přišla o přístřeší.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků