Hlavní obsah
Australské víno v regálu supermarketu v čínské Šanghaji. Foto: Profimedia.cz

Peking uvalí na australská vína cla až 212 procent

Čínská lidová republika v sobotu uvalí nová cla na dovoz vína z Austrálie. O kroku Pekingu v pátek informoval server listu Financial Times. Na australské víno se budou uplatňovat cla od 107 do 212 procent, což se dotkne obchodu v objemu 1,2 miliardy australských dolarů (19,44 miliardy Kč). Čína tak reaguje na diplomatickou roztržku mezi oběma zeměmi.

Australské víno v regálu supermarketu v čínské Šanghaji. Foto: Profimedia.cz
Peking uvalí na australská vína cla až 212 procent

Peking již dříve zabránil v zakotvení několika nákladním australským lodím s nákladem v hodnotě 800 milionů australských dolarů (12,95 miliardy korun).

Oficiálním důvodem je, že Čína nemá garance, nakolik tito dovozci dodržují ekologické standardy.

Tento incident také přispěl k rapidnímu snížení objemu vývozu uhlí z Austrálie do Číny. Zatímco od ledna do srpna australští exportéři do Číny vyváželi v průměru 7,9 milionu tun uhlí měsíčně, v listopadu šlo jen o 390 tisíc tun.

Nedostatek uhlí přitom negativně ovlivňuje výrobu čínských ocelových produktů. Dochází k výpadkům dodávek a růstu cen uhlí jednak v samotné Číně, jednak v Mongolsku, jehož uhlím se čínští producenti snaží výpadky nahradit.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků