Hlavní obsah
Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) na schůzi Sněmovny Foto: Petr Horník, Právo

Malí živnostníci by mohli platit paušální daň 5500 korun měsíčně

Živnostníci s obratem do jednoho milionu korun by mohli v roce 2021 platit pouze jednu paušální daň ve výši zhruba 5500 korun měsíčně. Koalice ČSSD a ANO se v úterý shodla na hrubých obrysech změny, návrh chce dopilovat za týden. Novinářům to po jednání řekla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) na schůzi Sněmovny Foto: Petr Horník, Právo
Malí živnostníci by mohli platit paušální daň 5500 korun měsíčně

Aby vyloučila pochybnosti ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD), slíbila Schillerová, že odvod na sociální pojištění bude z celkové částky nejvyšší, daň naopak nejnižší.

Pro rok 2021, kdy by novinka měla začít platit, by do zdravotního pojištění mělo z celkové částky jít zhruba 2500 korun, na daň sto korun a zbytek by měl směřovat do sociálního pojištění, vypočítala Schillerová na dotaz ČTK. Znovu se koaliční partneři k návrhu vrátí za týden, v pondělí by pak chtěla Schillerová návrh zkompletovat na jednání s partnery.

Zálohované výživné

Na příštím koaličním jednání za týden se lídři ANO a ČSSD vrátí také k zálohovanému výživnému, u kterého požadují ministři za ANO od ministryně Maláčové hlubší propočty. V úterý se za přítomnosti ministryně spravedlnosti Marie Benešové (za ANO) zabývali také tím, jak zvýšit vymahatelnost výživného.

Podle Maláčové se politici v úterý shodli na principech některých změn v důchodech, na dalších jednáních se vrátí k jejich parametrům.

Vláda podle premiéra Andreje Babiše (ANO) vedla také debatu o opatřeních pro zvýšení důchodů žen, které vychovaly děti a mají kvůli nižším příjmům nižší důchody, a o penzích znevýhodněných profesí. Možné varianty nechtěl Babiš příliš rozebírat.

Anketa
Líbí se vám návrh paušální daně pro malé živnostníky?
Ano
27 %
Ne
70.2 %
Nevím
2.8 %
Celkem hlasovalo 7281 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků