Hlavní obsah

Kurzarbeit by se mohl prodloužit ještě minimálně na květen, uvedl Babiš

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Praha

Kurzarbeitový program Antivirus s příspěvky státu firmám na náhrady mezd, který platí zatím do konce dubna, by se mohl prodloužit nejméně o měsíc. Navázat by na něj mohl případně dobrovolný odklad sociálních odvodů pro firmy. V České televizi to v neděli řekl premiér Andrej Babiš (ANO). O odložení odvodů by vláda mohla jednat v pondělí.

Foto: ČTK

Andrej Babiš

Článek

„Uvolníme všechno do konce května, takže předpokládám, že ten kurzarbeit ještě bude v květnu... Ještě minimálně měsíc by to tam bylo. Uvidíme podle zájmu. Uvidíme, jak navážeme jinými programy, například odložení plateb pojistného,” uvedl Babiš.

Příspěvky na náhrady mezd z programu Antivirus stát poskytuje firmám, na které dopadla nařízená omezení kvůli koronaviru. Vyplácí je zatím za období od vyhlášení nouzového stavu 12. března do konce tohoto měsíce. Všechny provozy by se měly otevřít a omezení by měla přestat platit do 25. května.

Zaměstnanci pražských úřadů práce se hroutí s pláčem, jsou zahlceni Antivirem

Domácí

Premiér dodal, že vláda o prodloužení ještě nejednala a návrh předloží ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). „Uvidíme, jestli odvody sociálního pojištění navážou až 1.6., a počkáme na vyhodnocení kurzarbeitu,” řekl premiér.

Maláčová: Kurzarbeit se prodlouží

Koronavirus

Maláčová v neděli v diskusním pořadu televize Prima Partie uvedla, že program Antivirus s příspěvky na mzdy musí být dlouhodobý, trvat by měl minimálně tři až šest měsíců a kabinet přemýšlí o tom, jak by ho „nakombinoval s odvody”.

Vláda se v pátek zatím shodla na tom, že by si firmy mohly sociální odvody odložit o tři měsíce. Za odklad by pak platily nižší penále, a to procento dlužné částky za čtvrt roku místo nynějších zhruba 4,5 procenta.

Z programu Antivirus se vyplácejí dva druhy příspěvků. Stát proplácí 80 procent náhrady mzdy lidí v karanténě či výdělku lidí z uzavřených provozů do 39 000 korun. Při výpadku pracovníků a surovin či při poklesu poptávky je to 60 procent náhrady do 29 000 korun. Oba příspěvky vychází ze superhrubé mzdy.

Reklama

Výběr článků

Načítám