Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Damir Sagolj, Reuters

Čínská ekonomika ve druhém čtvrtletí vzrostla o 3,2 procenta

Čínská ekonomika se ve druhém čtvrtletí vzpamatovala z dopadu epidemie koronaviru a začala růst. Hrubý domácí produkt (HDP) se v meziročním srovnání zvýšil o 3,2 procenta, což bylo více, než čekali analytici. V prvním čtvrtletí ekonomika naopak klesla o rekordních 6,8 procenta kvůli omezením, která měla zabránit šíření nemoci covid-19. K oživení přispěla stimulační opatření, uvedla agentura Reuters.

Ilustrační foto Foto: Damir Sagolj, Reuters
Čínská ekonomika ve druhém čtvrtletí vzrostla o 3,2 procenta

Analytici v anketě agentury Reuters očekávali meziroční růst čínské ekonomiky jen o 2,5 procenta.

Ve srovnání s prvním letošním čtvrtletím stoupl HDP za duben až červen o 11,5 procenta, zatímco analytici čekali zvýšení jen o 9,6 procenta. V prvním kvartálu ekonomika mezičtvrtletně klesla o 9,8 procenta.

Za celé první pololetí se HDP snížil o 1,6 procenta, uvedl čínský statistický úřad.

Navzdory oživení je údaj za druhé čtvrtletí nejslabším čtvrtletním růstem od 90. let minulého století, kdy Čína začala čtvrtletní údaj sledovat, upozornila agentura AP.

Čína, kde se nový typ koronaviru objevil loni v prosinci a začal se odtud šířit do ostatních částí světa, byla první ekonomikou, která se uzavřela, a je také první, která zahájila zdlouhavý proces oživení poté, co komunistická vláda v březnu oznámila, že je nemoc v zemi pod kontrolou.

Zpracovatelský průmysl a některá další odvětví se již vrátily na obvyklou provozní úroveň. Výdaje spotřebitelů jsou ale slabé kvůli obavám ze ztráty pracovních míst. Kina a některé další podniky stále zůstávají zavřené a v platnosti je i omezení cestování.

Vláda zavedla řadu opatření, aby oživila ekonomiku zpustošenou koronavirem a podpořila zaměstnanost, včetně vyšších fiskálních výdajů, daňových úlev a snížení úrokových sazeb a povinných minimálních rezerv bank.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků