Hlavní obsah
Státní znak Čínské lidové republiky v pekingském muzeu. Foto: Jason Lee, Reuters

Čína letos poroste nejpomaleji za 44 let, předpokládají analytici

Ekonomický růst Číny za letošní rok zaznamená citelné zpomalení. Hrubý domácí produkt (HDP) by za celý rok mohl vykázat růst o 2,5 procenta, což je nejmenší meziroční růst za posledních 44 let. Vyplynulo to z ankety mezi analytiky, které oslovila agentura Reuters.

Státní znak Čínské lidové republiky v pekingském muzeu. Foto: Jason Lee, Reuters
Čína letos poroste nejpomaleji za 44 let, předpokládají analytici

Čína v důsledku epidemie covidu-19 způsobené koronavirem v prvním čtvrtletí výrazně utlumila ekonomiku.

Analytici předpokládají, že za první tři měsíce se čínská ekonomika propadla o 6,5 procenta. Šlo by tak vůbec o první čtvrtletní propad HDP od roku 1992, kdy země začala čtvrtletní data zveřejňovat.

Růst by letos měl být nejpomalejší od roku 1976, kdy v Číně doznívala drastická kulturní revoluce. Ta pod rouškou boje proti „kapitalistům“ v komunistické straně a na univerzitách znamenala povraždění stovek tisíc lidí takzvanými rudými gardami. Ty byly tvořeny fanatickými mladými přívrženci Mao Ce-tunga, kteří vraždili například univerzitní profesory, které podezřívali ze sympatií ke kapitalismu.

V roce 1976 čínský HDP poklesl o 1,6 procenta. Je třeba podotknout, že ekonomika na tom byla špatně i před zahájením kulturní revoluce. Byla totiž vyčerpána takzvaným velkým skokem vpřed v letech 1958 až 1962, který vyvolal jeden z největších hladomorů ve 20. století a rozvrátil zemědělství.

V loňském roce růst o 6,1 procenta

Hrubý domácí produkt (HDP) Čínské lidové republiky v loňském roce vzrostl o 6,1 procenta. I to byl přitom nejpomalejší růst druhé největší světové ekonomiky od roku 1990.

Čína přitom v posledních desetiletích prodělala nevídanou transformaci ze socialistické na kapitalistickou ekonomiku, ačkoliv je celou dobu u moci Komunistická strana Číny. Právě tato transformace stála za silným růstem v posledních třech desetiletích.

V loňském roce v Číně oslabila průmyslová výroba i domácí poptávka. Země navíc trpěla obchodními spory s USA. Druhou největší ekonomikou je asijská země od roku 2010, kdy díky silnému růstu předstihla Japonsko.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků