Šéf ruského zemědělského úřadu Sergej Dankvert by o zvýšení dovozů ovoce a zeleniny měl v pátek pomocí telekonference jednat s tureckým ministrem zemědělství Nihatem Pakdilem, uvedla agentura RIA Novosti.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

Turecko je čtvrtým největším světovým producentem jablek. Páté je Polsko, odkud dovoz jablek Rusko zakázalo ještě před zavedením širšího potravinového embarga. [celá zpráva]

Zemědělský úřad oznámil také plány zvýšit dovoz potravin z Jižní Ameriky. Více zeleniny, ovoce, ryb a mořských plodů, masa i mléka hodlá dovážet z Chile.
„Dovoz ryb, který loni dosáhl 53 tisíc tun, se může zvýšit dvakrát až třikrát, dovoz mořských plodů může vzrůst ze tří tisíc tun na 15–20 tisíc tun,“ uvedl úřad v prohlášení.

Zemědělci mají přidat

Podle statistik Rusko v posledním desetiletí dováželo zhruba třetinu všech potravin.

Ruský premiér Dmitrij Medvěděv je ale přesvědčen, že embargo pomůže rozvoji domácího zemědělství. „Zaostáváme jen v produkci některých druhů masa a mléka. Naši farmáři jsou připraveni to dohnat, zvláště když jim pomůžeme,“ řekl Medvěděv podle agentury ITAR-TASS.

Podle ruského ministerstva zemědělství farmáři uvádějí, že jsou schopni do příštího roku zvýšit produkci o 20–25 procent.