Hlavní obsah
Místopředseda vlády, ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO) Foto: Vít Šimánek, ČTK

Zase bude všechno jinak: Havlíček chce obchody i v neděli a více zákazníků uvnitř

Obchody by mohly mít otevřeno opět i v neděli a změnit by se mohlo i nařízení, podle něhož musí být počet zákazníků omezen tak, aby na jednoho člověka připadalo 15 metrů čtverečních. Tyto i další návrhy změn hodlá v pátek na jednání vlády předložit ministr Karel Havlíček (za ANO), který šéfuje resortům průmyslu a dopravy.

Místopředseda vlády, ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO) Foto: Vít Šimánek, ČTK
Zase bude všechno jinak: Havlíček chce obchody i v neděli a více zákazníků uvnitř

„Pokud by situace měla směřovat k tomu, že by se měly vytvářet fronty, kdyby byla neúnosná, tak v pátek kabinetu navrhnu dva lidi na 15 metrů čtverečních,“ sdělil Právu Havlíček. Také vládě navrhne zrušení zákazu prodeje v neděli.

Omezení počtu zákazníků podle velikosti prodejní plochy začalo platit ve středu. Vláda pravidla zpřísnila i přes celkové zlepšování epidemiologické situace v ČR a varování obchodníků, že s tím budou problémy.

Někde opatření způsobilo fronty či zdržení a zaznamenány byly i případy, kdy se matky s kočárky měly problém dostat do obchodu, neboť nebyly s to mít vedle kočárku i nákupní vozík - právě počtem vozíků a košíků některé řetězce regulovaly množství zákazníků.

I tento problém by chtěl Havlíček v pátek na vládě řešit.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný v České televizi řekl, že s rozšířením počtu nakupujících na plochu nesouhlasí. Pravidlo o omezení lidí na prodejní plochu mělo podle něj být přijato už v září. Zmírnění ve čtvrtém a pátém stupni nečeká. Pravidlo omezení na plochu ovšem podle PES platí i u nižších stupňů.

Problém s tím, že některé obchody odmítají pouštět zákazníky bez vozíku, například matky s kočátky, se ale podle něj bude muset řešit.

Uzavření obchodů v neděli a limitace počtu zákazníků se nezamlouvá obchodníkům.

„Pokud by vláda chtěla tento limit kompenzovat, musela by především otevřít v neděli. Největší koncentrace lidí je právě v sobotu a v pondělí kvůli zavřené neděli, to by část problémů vyřešilo,” míní prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza.

Současně by chtěl Havlíček jednat i o tom, aby měly obchody delší otevírací dobu. Vláda v pátek projedná přechod z aktuálního pátého stupně systému PES, jímž se řídí přijímání a uvolňování opatření, na čtvrtý, a to od pondělka. To by mimo jiné znamenalo, že se zákaz vycházení posune z deváté hodiny večer na jedenáctou.

„Myslím, že by otevření obchodů do této doby stálo za to,“ poznamenal Havlíček. Stejně dlouho by měly mít možnost prodávat jídla ve výdejních okénkách i restaurace.

„Neměli bychom dělat opatření, která jednu skupinu zvýhodňují, takže pokud bude shoda na tom, že obchody budou moci být otevřeny delší dobu, pak i výdejní okénka by měla mít možnost mít otevřeno stejně,“ uvedl ministr.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků