Hlavní obsah
Ministryně spravedlnosti Marie Benešová označila případ za výjimečný Foto: Jan Handrejch, Právo

Za Zemanovou milostí pro recidivistku stojí její nezletilá dcera s depresemi

Žádost o milost zlodějky, které v říjnu vyhověl prezident Miloš Zeman, ministerstvo spravedlnosti původně v květnu zamítlo. Situace se změnila poté, co psycholožka uvedla, že nezletilá dcera ženy má kvůli blížícímu se dalšímu nástupu matky do vězení sebevražedné tendence.

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová označila případ za výjimečný Foto: Jan Handrejch, Právo
Za Zemanovou milostí pro recidivistku stojí její nezletilá dcera s depresemi

Vyplývá to z přípisu, který Hradu poslala ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) a který si ČTK vyžádala na základě zákona o svobodném přístupu k informacím.

Matka pěti dětí měla soudně odložený výkon trestu odnětí svobody do letošního 21. listopadu, a to kvůli péči o nejmladšího potomka. Nejnovější žádost o milost si podala sama a odůvodnila ji vážnými humanitárními důvody. Napsala, že její nejstarší dcera trpí depresemi a že se obává o dívčin život.

Dcera dochází k psycholožce od roku 2017, kdy její matka rovněž pobývala za mřížemi. Dívka uvádí, že ji tehdy zneužíval matčin partner. Letos v červnu začala hovořit o sebevraždě, pokud se matka do vězení opět vrátí. Podle zprávy psycholožky je nutné k jejímu vyjádření přistupovat jako k věrohodnému. Psychiatr doplnil, že dívka řeší tíživou situaci sebepoškozováním a užíváním léků.

Drobné krádeže, výtržnictví i ublížení na zdraví

Ministryně Benešová označila případ za výjimečný a milost postoupila Hradu k posouzení „vzhledem k závažnosti rodinné situace žadatelky a vzhledem k zájmu dotčeného dítěte”.

Milost se týká čtyř rozsudků, které ženu potrestaly za osm krádeží spáchaných v letech 2013 až 2019. Žena brala v prodejnách potravin zboží v řádu stokorun, například uzeniny, maso nebo víno. V rejstříku trestů má devět dalších odsouzení - převážně za krádeže, ale také za výtržnictví nebo za ublížení na zdraví. Na některé tresty se vztáhla amnestie.

Zeman svou šestnáctou milost odůvodnil jak závažným duševním stavem dcery, tak i tím, že se žena o svých pět dětí vzorně stará. To podle Hradu potvrdila vedoucí místně příslušného oddělení sociálněprávní ochrany dětí i ředitelka azylového domu, kde nyní omilostněná žena s dětmi přebývá. Kdyby nastoupila do vězení, musely by děti do dětských domovů. Prezident milost udělil pod podmínkou, že se žena do tří let nedopustí úmyslného trestného činu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků