Hlavní obsah
Miloš Vystrčil vystoupil na obchodním fóru v Tchaj-peji Foto: AP

Vystrčil podle čínského velvyslance svou návštěvou podpořil separatistické síly

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) návštěvou Tchaj-wanu s delegací očividně podpořil separatistické síly. V prohlášení to uvedl čínský velvyslanec v ČR Čang Ťien-min. Takový akt je podle něj závažným zásahem do čínské suverenity a vměšováním do jejích vnitřních záležitostí. Velvyslanec slova zveřejnil poté, co byl předvolán na české ministerstvo zahraničí, aby vysvětlil slova čínského ministra zahraničí, že Čína přiměje Vystrčila zaplatit vysokou cenu.

Miloš Vystrčil vystoupil na obchodním fóru v Tchaj-peji Foto: AP
Vystrčil podle čínského velvyslance svou návštěvou podpořil separatistické síly

Velvyslance si předvolal náměstek ministra zahraničí Martin Tlapa na pokyn ministra Tomáše Petříčka (ČSSD). Vyjádřil zásadní nesouhlas a označil prohlášení za nevhodné a neodpovídající standardům diplomatické komunikace mezi dvěma suverénními zeměmi. Tento názor posléze vyslovil i premiér Andrej Babiš. Komentář Číny označil za nemístný.

"Velvyslanec Čang Ťien-min zdůraznil, že Tchaj-wan je neoddělitelnou součástí území Číny. Čína vždy pevně oponovala jakékoliv formě oficiálních výměn s Tchaj-wanem u států, se kterými Čína navázala diplomatické vztahy. Zásada jedné Číny je politickým základem čínsko-českých vztahů. Navzdory silnému nesouhlasu a vážně oponující pozici Číny stejně trval Vystrčil ve vlastním zájmu na tzv. návštěvě Tchaj-wanu s delegací, čímž očividně podpořil separatistické síly a aktivity spojené s 'nezávislostí Tchaj-wanu'," uvedla ambasáda.

"Takový akt je závažným zasahováním do čínské suverenity a jedná se o vážné vměšování do vnitřních záležitostí. Takový čin významně porušuje bilaterální politické závazky a základní normy mezinárodních vztahů. Čínská strana výrazně nesouhlasí a odsuzuje takový čin," dodalo velvyslanectví.

Čína Tchaj-wan požaduje za svou odštěpeneckou provincii. Tchaj-wan ovšem nikdy neusiloval o samostatnost, od konce čínské občanské války se považoval za jediného reprezentanta Číny.

Vystrčil společně s asi 90člennou delegací, kterou tvoří politici, podnikatelé, zástupci vědeckých i kulturních institucí či novináři, zůstane na Tchaj-wanu do pátku. Na nedělní večeři s tchajwanským ministrem zahraničí Vystrčil cestu označil za historickou návštěvu. Předseda Senátu má během návštěvy v plánu schůzky s předními tchajwanskými politiky. Proti návštěvě Čína několikrát ostře protestovala. Postavili se proti ní dříve také například český prezident Miloš Zeman nebo Babiš

"Čína podnikne odpovídající kroky nezbytné k ochraně svých legitimních práv a zájmů. Čínská strana vyzývá českou stranu, aby si uvědomila skutečnou podstatu této návštěvy a dodržela princip jedné Číny, zabránila nepříznivým dopadům návštěvy Tchaj-wanu a zamezila tak poškozování rozvoje bilaterálních vztahů mezi Čínou a Českou republikou," poznamenal velvyslanec.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků