Hlavní obsah
Krajský soud začal projednávat takzvanou druhou větev korupční kauzy bývalého hejtmana Středočeského kraje. Na snímku obžalovaný David Rath. Foto: Petr Horník, Právo

Věznice, v níž si trest odpykává Rath, zvýšila stupeň zabezpečení

Generální ředitelství vězeňské služby v minulých dnech změnilo status teplické věznice, kde si odpykává sedmiletý trest exhejtman David Rath. Nově jde o vězení s vysokým stupněm zabezpečení, zjistil server iRozhlas. Rath se tak nebude muset stěhovat. Právě do věznice s tímto stupněm zabezpečení byl Rath odsouzen, nastoupil však do Teplic, které měly pouze střední stupeň zabezpečení. Soud mu přitom určil nástup do pražské Ruzyně.

Krajský soud začal projednávat takzvanou druhou větev korupční kauzy bývalého hejtmana Středočeského kraje. Na snímku obžalovaný David Rath. Foto: Petr Horník, Právo
Věznice, v níž si trest odpykává Rath, zvýšila stupeň zabezpečení

Když iRozhlas.cz zjistil, že Rath pobývá v nepatřičné věznici, její vedení tvrdilo, že mu podmínky vysokého stupně zabezpečení simuluje a vše je v pořádku. Na začátku týdne ovšem Krajské státní zastupitelství v Ústí nad Labem odtajnilo závěry své listopadové kontroly.

Vězeňská služba tvrdí, že změna s Rathovým případem nesouvisí. Podle mluvčí VS Petry Kučerové nejsou obdobné změny výjimečné, loni se proměnila desítka věznic, dodala.

"Došlo k tomu v rámci průběžných a systémových změn v souvislosti se změnami ve struktuře a vývojem počtu vězeňské populace," sdělila serveru mluvčí.

Rath měl vzhledem k délce trestu skončit ve věznici s ostrahou s takzvaným vysokým stupněm zabezpečení, jenže si v září vybral Teplice navzdory tomu, že v té době měla tamní věznice pouze střední režim. Soud mu přitom jako nástupní žalář určil pražskou Ruzyni.

Krajský státní zástupce Radim Kadlček v úterý informoval, že dozorová prověrka v teplické vazební věznici loni 11. listopadu zjistila porušení pravidel pro odsouzené při nošení vlastního oblečení a zákona, podle nějž mají odsouzení ve vězení stejná práva. Odhalila i pochybení v umístění vězně.

Generální ředitel Vězeňské služby Petr Dohnal ve středu označil výsledky kontroly za "pseudokauzu" a "blamáž". "Odsouzený Rath není v žádném případě VIP vězněm, kterému by ředitel věznice nadržoval," prohlásil tehdy.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků