Hlavní obsah
 

V Praze se otevřelo největší medúzárium v Evropě s desetitisíci medúz

Na střeše pražského nákupního centra Arkády Pankrác se v pátek otevřelo největší medúzárium v Evropě. K vidění je zde na deset tisíc medúz patřících k několika desítkám žahavých, neškodných či nesmrtelných druhů v 38 akváriích. Ve světě konkuruje pražskému medúzáriu jen Kanada a Japonsko.

 
V Praze se otevřelo největší medúzárium v Evropě s desetitisíci medúz

Unikátní projekt s názvem Svět medúz, který si svou velikostí a počtem exemplářů vysloužil prvenství v celé Evropě, vznikl k příležitosti výročí obchodního centra Arkády Pankrác. „Chtěli jsme nabídnout něco nového, volnočasovou aktivitu pro návštěvníky,“ říká Denisa Gálová, ředitelka centra.

Návštěvníky zde čeká přes deset tisíc medúz v kulatých akváriích, největší z nich o objemu 2000 litrů dokonce usiluje o zápis do Guinnessovy knihy rekordů jako největší akvárium pro medúzy na světě. Péče o medúzy ale není nic jednoduchého. „Péče o medúzy začíná péčí o vodu. Medúza je extrémně náchylný tvor na jakékoliv výkyvy teplot nebo jakoukoliv chemii, která by se mohla dostat do vody,“ sdělil Novinkám ředitel medúzária Vojtěch Pluhař.

Medúzy neumějí plavat

Všech 38 akvárií je kulatých, a to proto, že medúzy téměř neumějí plavat. „Neumí plavat, i v oceánu se nechají unášet proudem, proto jim tam pouštíme vír. Kdyby bylo akvárium hranaté, zasekly by se nám v jednom rohu,“ vysvětluje Pluhař.

Medúzy jsou vodní, většinou mořští bezobratlí živočichové.
Medúzy jsou 650 milionů let starý druh, překonávají i dobu dinosaurů.
Bývají řazeny mezi láčkovce (Radiata), do kmenu žahavců (Cnidaria) a několika tříd, zejména čtyřhranek (Cubozoa) a medúzovců (Scyphozoa) se čtyřmi řády: jsou to kalichovky (Stauromedusae), korunovky (Coronatae), talířovky (Semaeostomeae) a kořenoústky (Rhizostomeae).
Počet chapadel se mění, malá jich má 8 až několik desítek.
Reagují na UV záření.

Počet druhů, které budou k vidění, se pohybuje mezi 23 až 38 podle toho, jaké druhy se zrovna bude dařit rozmnožovat. „Máme tu zajímavé druhy, například medúzu immortal (Turritopsis dohrnii – pozn. red.), která pořád opakuje svůj životní cyklus, tudíž je nesmrtelná. Dále tu máme spoustu velkých žahavých medúz,“ říká Pluhař.

V péči o tyto živočichy jsou samostatní v chovu i krmivu. „Převážná většina medúz, které tu máme, jsou z Prahy z našeho chovu. Máme našeho chovatele pana Vedrala, který nám všechny medúzy chová. Po celém světě je asi jedenáct lidí, co umí rozmnožit medúzu, a on je jeden z nich, takže je to velice náročné. Některé druhy se tu krmí i jinými medúzami, jiné artémiemi, což jsou malé sladkovodní krevety. I ty si sami rozmnožujeme,“ dodává.

Medúzárium bude mít otevřeno každý den od 9 do 21 hodin. Cena vstupenky pro dospělého je 260 korun, pro dítě 170 a rodinné vstupné činí 550 korun. Nebudou chybět ani prohlídky pro školy v dopoledních hodinách.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků