Hlavní obsah
Pietní místo před ostravskou fakultní nemocnicí. Foto: Aleš Honus, Právo

V Ostravě chystají pomník obětem střelby v nemocnici

Památník připomínající vraždu s největším počtem obětí v historii Ostravy chce město odhalit k ročnímu výročí události, tedy 10. prosince 2020. Nyní proto radnice vyhlásila kombinovanou výtvarnou soutěž na podobu pietního místa, které vznikne před poliklinikou Fakultní nemocnice Ostrava.

Pietní místo před ostravskou fakultní nemocnicí. Foto: Aleš Honus, Právo
V Ostravě chystají pomník obětem střelby v nemocnici

„Tragická událost z loňského 10. prosince je v historii města výjimečná. Ani v archivech se nám nepodařilo vyhledat žádnou tak tragickou a v podstatě masovou vraždu,“ sdělil ostravský primátor Tomáš Macura (ANO) s tím, že inspirací pro vznik památníku bylo loňské předvánoční odhalení pietního místa připomínajícího oběti důlního neštěstí ve Stonavě na Karvinsku z roku 2018.

„Chceme tímto uměleckým dílem uctít památku obětí a připomenout tuto tragickou událost. Vítězný návrh ale musí splnit také požadované technické parametry. Autoři musí brát zřetel na velký počet pěších, kteří se před poliklinikou vyskytují, musí brát zřetel i na sochu Slunce od Vladislava Gajdy, které před poliklinikou stojí. Dílo může mít jakoukoliv formu, ovšem použitý materiál musí odpovídat užití v exteriéru a ve veřejném prostoru,“ sdělila náměstkyně primátora Zuzana Bajgarová (ANO).

Umělci se mohou hlásit do 12. března

Dodala, že město již prostřednictvím městského ateliéru MAPPA oslovilo tři umělce, další tři vybere v soutěži na základě zaslaných portfolií. Jde o Jana Šnébergera, Matěje Franka a Pavlu Voborník Kačírkovou. Další zájemci včetně studentů se do soutěže mohou přihlásit, portfolio svých prací musí předložit do 12. března. Porotci se poprvé sejdou 16. března. Jedenáct porotců z přihlášených vybere další tři účastníky soutěže. Dohromady tak porota posoudí šest návrhů, musí být odevzdány do 14. května.

„Realizace pak bude probíhat mezi srpnem až říjnem letošního roku, tak aby památník mohl být otevřen k ročnímu výročí. Cena za dílo má být maximálně 1,8 milionu korun s DPH,“ upřesnila Bajgarová. Primátor upozornil, že náklady si mezi sebou rozdělí město, fakultní nemocnice a Moravskoslezský kraj.

Při ostravské tragédii střelec na poliklinice fakultní nemocnice zastřelil sedm lidí. Z polikliniky poté odjel autem ještě před příjezdem policie za svou matkou. V Děhylově na Opavsku se pak v autě zastřelil.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků