Hlavní obsah
Pohled z výšky na haldu v Hrabůvce, kde by mělo vzniknout unikátní vodíkové město. Foto: archiv Cylinders Holding

V Ostravě chtějí unikát: vodíkové město

Jako ve vědecko-fantastickém románu si v sobotu připadali lidé, kteří navštívili akci v ostravské Dolní oblasti Vítkovice. Se svou vizí proměny rekultivované haldy v Hrabůvce ve vodíkové město je však neseznámil francouzský spisovatel Jules Verne, ale generální ředitel Cylinders Holding Jan Světlík.

Pohled z výšky na haldu v Hrabůvce, kde by mělo vzniknout unikátní vodíkové město. Foto: archiv Cylinders Holding
V Ostravě chtějí unikát: vodíkové město

„Setkáváme se tady, v tomto prostoru bývalého plynojemu, z něhož vznikla multifunkční aula Gong, zcela symbolicky. Ne všichni kdysi věřili, že se bývalý průmyslový areál s koksovnami a vysokými pecemi Vítkovických železáren promění ve světově unikátní kulturní a vzdělávací centrum. Že z něj bude národní kulturní památka,” řekl Světlík.

Ostravané ale tuto vizi podle něj podporovali z více než 90 procent. „Proto věřím, že i tahle naše nová vize vzniku vodíkového města H2 City District v Ostravě, dostane podporu,“ dodal.

Stadion pro Baník i lanovka

Podle Světlíka by ve vodíkovém městě, které bude téměř bezemisní, mohli lidé pracovat, bydlet, zkoumat, ale i trávit volný čas.

„Podle prvních odhadů architektů by zde mohlo bydlet kolem 2800 lidí. Připravujeme bytový projekt Terasy Hrabová. Počítá se zde i s vybudováním fotbalového stadionu pro Baník, lanovkou, adrenalinovým areálem, krytým lyžařským areálem, využívat se bude i jezero, které jsme zde po sanaci haldy vytvořili,“ vysvětloval dále s tím, že to je vlastně řešení, co s největší prolukou v Ostravě.

Časová osa realizace vodíkového města by mohla vzniknout do tří let.
Jan Světlík, gen. ředitel Cylinders Holding

Ve vodíkovém městě se počítá také s vybudováním center pro vodíková auta, kola i koloběžky, ale i pro výzkum vodíku. Plánuje se vznik nákupního objektu s vodíkovým spotřebním a sportovním zbožím, nebudou chybět ani projekční kanceláře vodíkového smart bydlení.

„Máme představu, že ve slunečném kráteru haldy vznikne vodíkové údolí s vodíkovým městem. Území jsme zatím rozdělili na zóny pro vědu a výzkum, bydlení, dopravu, volný čas, ale i komerční zónu. Oslovili jsme mladé studenty architektury z Brna, ať přijdou se svými návrhy, jak by mohlo vodíkové město vypadat.

Obrátíme se samozřejmě i na renomované architekty. Věříme, že konkrétnější projekty by mohly být připraveny již za rok. Časová osa realizace celého vodíkového města by mohla vzniknout do tří let,“ plánuje Světlík.

Vizualizace návrhu na rozčlenění ostravské haldy Hrabůvka

Foto: archiv Cylinders Holding

Podle něj bude vše záviset i na tom, jak se budou vyvíjet nové technologie, a jak půjde dopředu výzkum vodíkových novinek pro energetiku, dopravu, bydlení a domácnosti.

„To dnes neumíme odhadnout. Víme ale už, že součástí technologií vodíkového města nebude jen vodík, ale také bioCNG, zkapalněný zemní plyn, energie ze slunce, větru a vody,“ doplnil.

Financování vodíkového města by mělo být vícezdrojové: tedy zapojit by se měli investoři, kraj, stát, město, ale i Evropská unie.

Ostravská halda Hrabůvka vznikla před rokem 1890. Plocha činila 114 hektarů a měla sloužit k ukládání hutního a báňského odvalu po dobu 25 let. Jednu dobu zde byla i střelnice a struskárna. V roce 1996 se ukončilo skládkování, poté byla halda v letech 2016 až 2017 sanována.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků