Hlavní obsah
Domov pro seniory ve Sloupnici Foto: archiv Domova pro seniory ve Sloupnici

V domově ve Sloupnici zemřelo za tři týdny 16 klientů

V domově pro seniory ve Sloupnici na Svitavsku zemřelo v průběhu posledních tří týdnů celkem 16 klientů. Většina z nich měla covid-19. Aktuálně je v zařízení nakaženo 43 ze 77 klientů a část zaměstnanců. Takový počet úmrtí je v domově za normální situace obvyklý zhruba během půl roku.

Domov pro seniory ve Sloupnici Foto: archiv Domova pro seniory ve Sloupnici
V domově ve Sloupnici zemřelo za tři týdny 16 klientů

„Obvykle jinak zemřou dva tři klienti za měsíc. Většina klientů byla pozitivních. Je to náročné psychicky. Pro kolegyně nejsou klienti bezejmenní lidé, jsou pro ně něco jako příbuzní,“ řekl ředitel domova Pavel Tupec.

Nákaza se v domově prokázala 13. října. Aktuálně má koronavirus 43 klientů a 16 zaměstnanců, dalších osm pracovníků je na nemocenské z jiného důvodu. Chybí tak čtvrtina personálu. Od konce října proto pomáhá domovu armáda.

„Vojáci dělají, co je potřeba, jsou přímo u klientů, krmí je, přebalují, chodí do prádelny. Je to velká pomoc, díky armádě se podařilo situaci stabilizovat, je to i psychická vzpruha. V neděli skončí první turnus a přijede dalších deset vojáků, kteří by tady měli být do 27. listopadu,“ řekl Tupec.

Návštěvy jsou kvůli pandemii zakázané, výjimku je možné podle ředitele udělit rodinám umírajících klientů. Obyvatelé domova obecně nesou situaci těžce, dodal ředitel. „Máme klienty s různými stupni demence. Ti, kteří mají stupeň nejvyšší, to nesou nejlíp, protože si neuvědomují, co se děje,“ řekl Tupec.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků